"Popołudnie z Gwiazdą": Grażyna Wolszczak

Michał Kazulo, el | Utworzono: 2017-09-30 12:18 | Zmodyfikowano: 2017-09-30 12:27

Grażyna Wolszczak przez lata pracowała na to, by jej nazwisko stało się rozpoznawalne w świecie teatru i telewizji. Z rolami które gra, często utożsamiają się jej fani. Rzadko kiedy przy spotkaniach z aktorką, potrafią odróżnić ją od wykreowanych przez siebie postaci. - Ja już się do tego przyzwyczaiłam. Nie mam żadnego problemu z tym, że ktoś mówi do mnie "Pani Basiu", albo utożsamia mnie z Grażyną Weksler z Pierwszej Miłości. To skutkuje czymś niezwykle miłym. Ludzie traktują cię, jak bliskiego znajomego, czasem jak rodzinę - zdradza. 

Jej fani mówią wprost: to dla niej zasiadamy wieczorami przed telewizorami i śledzimy poczynania postaci, które gra w filmach i serialach. Ale nie tylko to stanowi o niezwykłej sympatii, z jaką spotyka się na co dzień Grażyna Wolszczak. Jej wypowiedzi na temat walki z własnymi kompleksami dotyczącymi wyglądu, są inspiracją dla milionów Polek. - Chyba grubo po 30 było, kiedy stwierdziłam, że w nosie, dosyć z kompleksami. To nie jest tak, że ja nie zauważam, że tutaj można by było mieć lepiej, w tym mniej, a tu więcej. Zauważam - opowiada artystka. 

Grażyna Wolszczak urodziła się w Gdańsku. Zdawała bezskutecznie na psychologię, a za namową koleżanki z klasy zgłosiła się do studium aktorskiego wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, którego spektakl obejrzała w Gdańsku. We Wrocławiu spędziła około pół roku (tam poznała m.in. Cezarego Harasimowicza), następne pół roku praktykowała w teatrze w Wałbrzychu. W 1978 r. dostała się na studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.  W czasie stanu wojennego została aktorką Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie grała w spektaklach Janusza Wiśniewskiego.

Wolszczak pojawiała się na scenach kilku teatrów stolicy, jak Teatr Polski, Teatr Studio, Północne Centrum Sztuki czy Teatr Rozmaitości. Zagrała też w filmach "Maskarada", "Żelazną ręką" Ryszarda Bera, "Dotknięci" i "Cyganka Dondula", gdzie partnerował jej C. Harasimowicz, oraz w serialu "07 zgłoś się". Wystąpiła m.in. w "Rozmowach kontrolowanych". W 1996 r. zagrała dziennikarkę Marię w "Grach ulicznych" Krzysztofa Krauzego.

W 1997 r. wystąpiła z Agatą Buzek w "Balladzie o czyścicielach szyb", kręconej we Włoszech, a w 1998 r. pojawiła się w serialu "Matki, żony i kochanki" jako Elżbieta, kolejna dziennikarka. W 1999 r. grała w filmie "Wszyscy moi bliscy", a w 2000 r. w "Żółtym szaliku". W filmie "Wiedźmin" zagrała czarodziejkę Yennefer.

Wolszczak gra także w telenowelach. m.in "Na Wspólnej" oraz "Pierwszej miłości". W "Ja wam pokażę!" Grażyna Wolszczak zagrała po raz pierwszy główną rolę. Jej rola Judyty została nagrodzona na festiwalu w Chinach w październiku 2007 roku. Więcej informacji na temat życia i kariery Grażyny Wolszczak znajdziecie TUTAJ

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.