XI edycja konkursu fundacji Procuro ArtStacja Przystanek sztuki

Iwona Diakowska | Utworzono: 2017-10-20 17:20 | Zmodyfikowano: 2017-10-20 17:20
XI edycja konkursu fundacji Procuro ArtStacja Przystanek sztuki -

Z przyjemnością zapraszamy, Waszych podopiecznych do udziału w XI edycji konkursu FUNDACJI PROCURO, ARTSTACJA PRZYSTANEK ..., zatytułowanej „Gdybym miał tysiąc żurawi to...".

W ramach tegorocznego projektu rozpoczynamy cykl „Legendy Świata". Pierwszą naszą artystyczną STACJĄ będzie Japonia, kraj kwitnącej wiśni oraz niezwykłych żurawi, którego model orgiami to symbol pomyślności i pokoju w japońskiej kulturze.

Inspiracją do wspólnej podróży w świat legend jest prawdziwa historia Sasaki Sadako, która jako dwuletnie dziecko przeżyła wybuch bomby atomowej w Hiroszimie. W wieku 10 lat, w wyniku napromieniowania, zachorowała na białaczkę. Usłyszała o legendzie, że żurawie żyją 1000 lat, a kto złoży 1000 żurawi, uzyska zdrowie i długie życie. Sasaki zaczęła tworzyć żurawie orgiami, marzyła o jednym – chciała wyzdrowieć i aby na Ziemi zapanował Pokój. Śmierć nadeszła, gdy złożyła z papieru 644 żurawi. Poruszeni Jej śmiercią koledzy ze szkoły postanowili dokończyć dzieło Sasaki. Wkrótce tragiczna historia dziewczynki dotarła do wielu osób w Japonii i na całym świecie, zdecydowano więc zbudować pomnik w Hiroszimie. Dzisiaj każdego roku w rocznicę zrzucenia bomby, ludzie z całego świata składają na nim tysiące papierowych żurawi, mając nadzieję, że tragiczna przeszłość nigdy nie powróci. Na pomniku znajduje się napis: To jest nasz płacz, to jest nasza modlitwa, pokój na świecie".

Sasako Sadaki zmarła wiele lat temu w odległej Japonii, pozostawiła po sobie jednak wspaniałe dziedzictwo. Zdecydowaliśmy więc, że w roku 2017 podopieczni fundacji PROCURO będą wykonywać prace plastyczne inspirowane historią życia i marzeń dziewczynki.

Realizując przyświecający fundacji cel, integracji społecznej, zaprosiliśmy do współpracy w naszym tegorocznym projekcie dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tyńcu Małym. Dzieci w przygotowanym przez nas filmie o historii Sasaki Sadako, zaśpiewały piosenkę dla swoich Koleżanek i Kolegów z Ośrodków.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.