Rewia automobili w Sobótce [LATA 20/30. XX wieku]

| Utworzono: 2017-11-20 20:40 | Zmodyfikowano: 2017-11-20 20:40
Rewia automobili w Sobótce [LATA 20/30. XX wieku] - Zdjęcie z kolekcji Michała Hajdukiewicza. Kopia cyfrowa w dyspozycji CATL w Sobótce
Zdjęcie z kolekcji Michała Hajdukiewicza. Kopia cyfrowa w dyspozycji CATL w Sobótce

- Posiadanie samochodu w tamtym okresie XX w. było nadal sporym wydatkiem, lecz stale rosnące zainteresowanie automobilizmem powodowało, że grono miłośników dwuśladów lub jednośladów stopniowo rosło. Takimi pojazdami urządzano często eskapady za miasto, wzbijając tumany kurzu na wielu jeszcze szutrowych drogach, wywołując lamenty mijanych ludzi, przerażenie wśród koni, popłoch wśród ptactwa i innych napotkanych zwierząt - opowiada Michał Hajdukiewicz z CATL.

Czy był to zorganizowany zlot pojazdów, czy też był to zwykły postój - tego dziś nie wiadomo. Zdjęcie jest ciekawe z kilku powodów. Po pierwsze to gratka dla miłośników motoryzacji.

- Wszystkie wyraźnie widoczne pojazdy na zdjęciu posiadają ówczesne rejestracje dolnośląskie IK. Wśród nich można wyróżnić m.in. motocykle marki AJS, DKW, Victoria, prawdopodobnie Triumph - wyjaśnia Michał Hajdukiewicz.

Po drugie miejsce wykonania fotografii pokrywa się niemal z dzisiejszą płytą parkingu na przełęczy pod Wieżycą vis a vis dawnej "Willi Partschów" czy "Domu Harcerza". Interesująca może być również panorama Sobótki, dziś porośnięta drzewami i zaroślami.

- Takich fotografii, jak, np. ta - samochodowa - jest na pewno więcej, ale publikacja unikalnych ujęć, oprócz znaczenia archiwizacyjnego i edukacyjnego, ma przede wszystkim na celu skłonić posiadaczy podobnych materiałów do pokazywania swoich zbiorów. Dzięki temu będzie można sukcesywnie rozwijać zasób źródeł historycznych o mieście, a ono i mieszkańcy otrzymają cenny dar w postaci obrazów jego życia na przestrzeni dekad - mówi pan Michał. - Do tego potrzebny jest jednak wspólny wysiłek, którego najprostszą formą jest przeszukanie własnych albumów. Cyfrowe Archiwum w Sobótce udziela wsparcia w digitalizacji i opracowuje materiały. CATL zachęca do dzielenia się zbiorami wszystkich sympatyków historii lokalnej, kolekcjonerów oraz osoby, które nie wiedzą, co zrobić z tzw. "starymi zdjęciami" lub dokumentami.

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.