Polscy i czescy strażacy będą współpracować wzdłuż granicy

Bartosz Szarafin | Utworzono: 2017-11-22 17:00 | Zmodyfikowano: 2017-11-22 17:00
Polscy i czescy strażacy będą współpracować wzdłuż granicy - fot. Bartosz Szarafin
fot. Bartosz Szarafin

Mieszkańcy południa Dolnego Śląska mogą spać spokojnie. W przypadku klęsk żywiołowych i nie tylko pomogą im strażacy z Czech. Podpisane dziś memorandum pozwala uprościć formalności i zacieśnić międzynarodową współpracę.

- To memorandum temu służy, żeby wzajemnie informować się o sytuacjach trudnych, kryzysowych, a w sytuacji kiedy dojdzie do kryzysu, wzajemnie sobie pomagać. Dziś możemy powiedzieć, że południe naszej dolnośląskiej granicy pod tym względem jest zabezpieczone. - mówi wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.- Widać, że rozmieszczenie sił służb ratowniczych jest bardzo rzadkie. Akurat na przykład jesteśmy w Kudowie, gdzie straż pożarna w Náchodzie jest bardzo blisko. W przypadku wszelkiego rodzaju zagrożeń, to będą pierwsze siły dysponowane chociażby do działań ratowniczo-gaśniczych - mówi Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej - st. bryg. Adam Konieczny.


W praktyce wygląda to tak, że w razie wystąpienia trudnego zdarzenia na miejsce jako pierwsza przyjeżdża jednostka, która może dotrzeć szybciej. Np. z pobliskiego Náchodu. Stanowiska kierowania po obu stronach granicy są ze sobą w stałym kontakcie.

Porozumienie to nie tylko współpraca w przypadku klęsk. To także wspólne szkolenia, nauka języków czy zakupiony system wideokonferencyjny, który pomoże uzgadniać postępowania kryzysowe. To już drugie memorandum w naszym województwie. Dzięki niemu cała granica z Czechami jest zabezpieczona. Poprzednie podpisano z krajem Libereckim.

W dzisiejszym podpisaniu memorandum wzięli udział także Hetman Kraju Pardubickiego JUDr. Martin Netolický, Dyrektor Korpusu Pożarniczo - Ratowniczego Kraju Pardubickiego plk. Ing. Miroslav Kvasnička oraz Ing. Jaroslav Folprecht Dyrektor Urzędu Wojewódzkiego Kraju Pardubickiego.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.