Marszałek o szczegółach uchwały antysmogowej

| Utworzono: 2017-11-24 18:01 | Zmodyfikowano: 2017-11-24 18:01
Marszałek o szczegółach uchwały antysmogowej -

Uchwała antysmogowa praktycznie gotowa. Marszałek województwa Cezary Przybylski zdradził w Rozmowie Dnia Radia Wrocław, że dokument jest już gotowy w ponad 90 procentach. Są korekty w stosunku do pierwotnego projektu uchwały – całkowity zakaz palenia węglem we Wrocławiu i miejscowościach uzdrowiskowych będzie obowiązywał nie od 2024, a od 2028 roku.

Palenie drewnem będzie dopuszczone, ale tylko gdy kominek będzie dodatkowym źródłem ogrzewania. Zdaniem marszałka uchwała jest bardzo ważna, ale była respektowana potrzebne są dopłaty do wymiany pieców.

W budżecie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na przyszły rok zapisano w budżecie 50 mln złotych na dofinansowanie wymiany pieców. Wrocław planuje wydać na ten cel w najbliższych latach 300 mln złotych.

Wśród najważniejszych założeń jest wprowadzenie od 2018 roku zakazu palenia w piecach odpadami węglowymi a także możliwość palenia w bezklasowych piecach tylko jeszcze przez 6 lat. Największe zmiany wejdą w życie w 2028 roku -dodaje Jerzy Michalak z zarządu województwa. 

- Będzie możliwość korzystania wyłącznie z pieców 5. generacji, a we Wrocławiu - z pieców gazowych lub na olej opałowy. Oczywiście, z wyjątkami - wyjaśnia Michalak.

Te wyjątki to miejsca, które nie są podłączone do sieci - tam możliwe będzie instalowanie pieców węglowych najwyższej klasy.

Dla Dolnego Śląska przygotowane są trzy uchwały antysmogowe - jedna dotyczy obszaru Wrocławia, druga -  11 uzdrowisk, a trzecia - pozostałej części województwa.

- Uchwały się dopełniają, przygotowanie trzech wynika z różnorodności wprowadzonych ograniczeń dotyczących stosowania paliw i instalacji spalających te paliwa. 30 listopada, podczas najbliższego posiedzenia sejmiku, uchwały te będą przedmiotem debaty i - mam nadzieję - propozycja zostanie przegłosowana, a po głosowaniu stanie się uchwałą sejmiku i będzie aktem prawa miejscowego - mówi Maciej Zathey, Dyrektor Dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego. 

Przypomnijmy - trwa akcja Radia Wrocław i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. Na wasze zaproszenie jeździmy po miastach i miasteczkach regionu, by sprawdzić jakość powietrza, którym oddychacie. TUTAJ wypełnicie formularz i przeczytacie więcej o tej inicjatywie.

Reklama