Nauka: Wrocławski startup XTPL [POSŁUCHAJ]

, BT | Utworzono: 2017-11-29 16:15 | Zmodyfikowano: 2017-11-29 16:15
Nauka: Wrocławski startup XTPL [POSŁUCHAJ] - fot. zespół XTPL
fot. zespół XTPL

To co teraz ogranicza rozwój branży smartfonów to baterie. Być może zmieni to technologia, którą opracowała firma z Wrocławia. Startup XTPL stworzył metodę wydruku linii przewodzących prąd elektrycznych. Są one 400 razy cieńsze od ludzkiego włosa.

- To co będziemy widzieć jako efekt końcowy na wyświetlaczu będzie taki samo. Mamy już niższe zużycie prądu. Nasze rozwiązanie jest oparte na relatywnie tanim srebrze. Struktury, które drukujemy są elastyczne, co oznacza, że one nie tracą swoich właściwości pod wpływem wyginania - mówi Maciej Adamczyk, dyrektor operacyjny startupu XTPL.

Nowa technologia może być też przełomem w fotowoltaice, czyli poborze energii słonecznej:

- Światło, które wpada do ogniwa nie powinno być zasłaniane przez jakąkolwiek strukturę, a dzisiaj jest przez strukturę, która odprowadza prąd z tego ogniwa. Po zastosowaniu chociażby naszej technologii jesteśmy w stanie podnieść efektywność pracy ogniw - dodaje Adamczyk.

A to nie koniec zastosowań, bo nowa technologia może być też przydatna przy opracowywaniu np. nowych zabezpieczeń przed podróbkami. Więcej na ten temat dziś w audycji naukowej – zaczynamy po 22.00. W drugiej części programu powiemy także o kosmicznych projektach i załogowym locie na Marsa. Naszym gościem będzie Paweł Wojtkiewicz - prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Kto z Was nie chce czekać, może całej audycji posłuchać już teraz:

fot. NASA / Wikipedia / public domain

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.