Karl Grosser Śląski architekt, Marta Ostrowska-Bies

Iwona Diakowska | Utworzono: 2017-11-29 19:51 | Zmodyfikowano: 2017-11-29 19:51
A|A|A

Przypominając biografię architekta, autorka wraca do jego edukacji. Omawia dzieła Grossera, które tutaj zostały pogrupowane według funkcji, jaką pełniły. Książka zawiera katalog dzieł. Dzięki wnikliwej kwerendzie w zasobach polskich i zagranicznych autorka zebrała w nim aż 90 projektów wykonanych przez spółkę Brost & Grosser oraz przez samego Grossera, z czego aż 41 zrealizowano we Wrocławiu.

Wiele miejsca w książce poświęcono także wrocławskiemu środowisku architektonicznemu końca XIX i początku XX w., poszerzając dotychczasowe badania tematu o nieznane dotąd ustalenia. Karl Grosser wykonał projekty wielu prestiżowych obiektów na Dolnym Śląsku (kompleks wypoczynkowy w Świeradowie-Zdroju, szpital Wysoka Łąka w Kowarach, Muzeum Towarzystwa Karkonoskiego) i we Wrocławiu (dom handlowy i hotel Monopol, dom Pod Zieloną Dynią czy obecny szpital na pl. Hirszfelda).

Był nie tylko jednym z najznakomitszych śląskich architektów czasów późnego historyzmu, ale również członkiem wrocławskiej socjety, o czym informuje m.in. zachowana tablica pamiątkowa w kościele pw. Jedenastu Tysięcy Dziewic.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama