Uniwersytet Przyrodniczy: Operowali lemura Juliana [ZDJĘCIA]

Patrycja Wawrzyniak | Utworzono: 2017-11-30 12:00 | Zmodyfikowano: 2017-11-30 12:01
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

Julian jest mieszkańcem ZOO Safari w Borysewie. Specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu współpracują z ogrodami zoologicznymi, także tym w Borysewie. Między innymi ich stałymi pacjentami są hodowane w Borysewie bardzo rzadkie białe lwy.

Kiedy opiekun zwierząt w ZOO Safari, dr Łukasz Rawicki, stwierdził, że jeden z lemurów, Julian, przestał chodzić i ma wyraźny niedowład kończyn, natychmiast skontaktował się z dr Marcinem Wrzoskiem, neurologiem z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.

Kliniki weterynaryjne UPWr dysponują sprzętem jakiego mogą im pozazdrościć inne szpitale (nie tylko te dla zwierząt). Julian przeszedł już badanie w jednej z trzech najnowocześniejszych w Europie pracowni rezonansu magnetycznego.

Dziś dr Marcin Wrzosek przeprowadził operację na rdzeniu kręgowym, która powinna przywrócić lemurowi sprawność łap. Zabieg poprzedziły dodatkowe specjalistyczne badania, m.in. elektromiografia, czyli badanie neurologiczne pozwalające na wykrycie chorób mięśni i nerwów.

- Nie jesteśmy kliniką zwierząt egzotycznych, ale dzięki specjalistycznym gabinetom możemy je skutecznie leczyć - mówi prof. Jarosław Popiel z Katedry Chorób Wewnętrznych UWPr.

Wrocławscy specjaliści nie mają dużego doświadczenia w pracy z lemurami, jednak zapewniają, że zabieg Juliana przeszedł dobrze. Następne miesiące to dla zwierzaka czas długiej rekonwalescencji.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama