TOP5 - Dolny Śląsk pod ziemią [GŁOSOWANIE]

Filip Marczyński, Andrzej Andrzejewski, Piotr Słowiński, Bartosz Szarafin | Utworzono: 2017-12-16 11:00 | Zmodyfikowano: 2017-12-16 11:00
A|A|A

Głosowanie potrwa do soboty 16 grudnia, do godziny 11.30. Codziennie można raz zagłosować. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy, oraz głosy oddane przez roboty, będą usuwane. 

Ten plebiscyt już się zakończył
 • Strzegom
  Strzegom

  Głosów: 125

  Średnia ocena: 4.4

 • Zagłębie Miedziowe
  Zagłębie Miedziowe
  Fot. Jędrzej Rams

  Głosów: 100

  Średnia ocena: 4.2

 • Zagłębie Wałbrzyskie
  Zagłębie Wałbrzyskie

  Głosów: 62

  Średnia ocena: 3.9

 • Kowary
  Kowary
  Fot. jeleniastruga.p

  Głosów: 47

  Średnia ocena: 3.6

 • Kopalnia Turów
  Kopalnia Turów
  Fot. kwbturow.pgegiek.pl

  Głosów: 43

  Średnia ocena: 3.3

Zagłębie Wałbrzyskie 

Fot. Ze zbiorów Muzeum Porcelany w Wałbrzychu / PRW 

Historia wałbrzyskiego górnictwa sięga setek lat. Krążą różne legendy o tym "Jak to się zaczęło?". W tym opowiadanie o małym Janku, o lisie, którego nora okazała się Lisią sztolnią i wiele innych. Małe miejscowości posiadały kopalnie, zarządzali nimi Hochbergowie - ci sami, którzy byli właścicielami Zamku Książ. Później miejscowości połączyły się w jedno miasto i stały jego dzielnicami. Z kolei lata 90te to wspomnienie upadku górnictwa w Wałbrzychu. Trudnych czasów i pomników historii, które dotrwały dnia dzisiejszego.

Kowary

Fot. jeleniastruga.pl / Centrum Nurkowe Anaconda

W XIV wieku w Kowarach prowadzone prace górnicze skupiały się prawdopodobnie w jarze „Uroczysko", nad potokiem Piszczyk gdzie są do dziś ślady. eksploatacji odkrywkowej i komorowej.

Kowarskie pole rudne obejmuje ok. 10 km2 ( 3,5 – 4 km na 2,5 – 3 km). W jego obrębie występują dwa główne typy złóż o różnej genezie:

1-kontaktowo-metasomatyczne złoża rud żelaza ( magnetytu, hematytu i martytu) związane z tzw. rudną formacją,
2-hydrotermalne złoża żyłowe o różnym składzie mineralogicznym, (wspomniane fluoryty i inne). Istniały tam sztolnie kopalni „Wolność", Liczyrzepa, Podgórze, czy "Redensglück"

Strzegom 

Kiedy mówimy o górnictwie często myślimy o podziemnych kopalniach. Tymczasem w naszym regionie funkcjonują też te odkrywkowe. A co jeszcze ważniejsze nie tylko węglowe, ale i w branży kamieniarskiej. Tak jest na przykład w granitowym sercu polski, czyli Strzegomiu. Historia górnictwa sęga tam ponad 200 lat. Dziś funkcjonuje ponad 300 firm, które wydobywają lub przetwarzają ten surowiec.

Kopalnia Turów 

Fot. kwbturow.pgegiek.pl

W Kopalni Turów złoże węgla brunatnego eksploatowane jest w sposób przemysłowy metodą odkrywkową już od roku 1904. Roczne wydobycie to ok. 12 mln ton węgla dodatkowo zdejmowane jest 30 mln m³ nadkładu. Powierzchnia odkrywki wynosi 2400 ha. Węgiel brunatny jako paliwo podstawowe, dostarczany jest przenośnikami taśmowymi do Elektrowni Turów /Wikipedia /

Zagłębie Miedziowe 

Fot. Jędrzej Rams

667 tysięcy ton elektrolitycznie czystej miedzi wyprodukowanej w ubiegłym roku, daje koncernowi KGHM "Polska Miedź" szóstą pozycję producenta tego kruszcu na świecie. Pod względem produkcji srebra (ponad 1200 ton) - spółka z Lubina jest dziś na pierwszym miejscu.

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama