Święto Światła w Krzeszowie

Piotr Słowiński, BT | Utworzono: 2017-12-18 18:20 | Zmodyfikowano: 2017-12-18 18:20
Święto Światła w Krzeszowie - fot. opactwo.eu
fot. opactwo.eu

Wszystko to na pamiątkę wydarzeń sprzed prawie 400 lat. 18 grudnia 1622 roku, podczas remontu zakrystii została odnaleziona została zbutwiała skrzynia, a w niej nietknięty wizerunek Matki Bożej Łaskawej. Według podań ukryli obraz mnisi w czasie wojen husyckich w 1426 roku i przez 196 lat cudowna ikona uważana była za zaginioną. Odnaleziono ją dzięki światłu mówi przewodnik Mieczysław Gadzina:

- Czeladnik stolarski miał zadanie odnowić podłogę w zakrystii. Gdy zaczął naprawiać usłyszał pewien trzask, a później w kącie gdzie stała komoda ujrzał blask, światło. Odsunięto komodę, odgrzebano ziemię i wynaleziono nasz obraz Matki Bożej Łaskawej nienaruszony.



Od tamtego czasu w kościele 18 grudnia obchodzone jest Święto Światła. Światło w bazylice mariackiej w Krzeszowie odgrywa wielką rolę nie tylko 18 grudnia, ale np. w Boże Narodzenie mówi Krystian Michalik, wieloletni przewodnik po opactwie:

- Sama gra światła tutaj w kościele Mariackim jest genialnie przemyślana. To nie jest w takiej konwencji, żeby wszystko oświetlić tylko, żeby oświetlać punktowo, tylko to co jest najważniejsze w danym momencie. Mamy na przykład oświetlony ołtarz główny, a na sklepieniu oświetlona jest tylko scena bożego narodzenia.



Ikona Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa jest o 200 lat starsza od Matki Bożej Częstochowskiej. Została napisana na desce o wymiarach 60 x 37 cm i przedstawia Maryję z dzieciątkiem na prawym ramieniu. Łaciński tytuł ikony to Gratia Sanctae Mariae - Łaska świętej Maryi. W 1997 roku ukoronował ją papież, Jan Paweł II.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.