Legnica: Do czego służą czerwone pojemniki? [POSŁUCHAJ]

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2018-03-01 11:00 | Zmodyfikowano: 2018-03-01 11:00
Legnica: Do czego służą czerwone pojemniki? [POSŁUCHAJ] - fot. Karolina Kurczab
fot. Karolina Kurczab

Obok żółtych, niebieskich, zielonych i brązowych pojemników na śmieci w Legnicy pojawią się również czerwone. Są znacznie mniejsze od tradycyjnych i od dziś mają być rozdawane w przychodniach osobom chorym na cukrzycę. To plastikowe pudełka na zużyte igły i testery insuliny.

- Chodzi o bezpieczeństwo pracowników zatrudnionych przy sortowaniu odpadów - wyjaśnia Malwina Komarnicka z Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Legnicy.

- Takie rozwiązanie daje poczucie bezpieczeństwa naszym pracownikom. Ponieważ strzykawki i igły trafiają na sortownię i osoby, które tam pracują muszą własnymi rękami - oczywiście nie gołymi, bo one oczywiście mają odpowiedni sprzęt i zabezpieczenie - ale jednak musza je przewertować i jeszcze raz posegregować. No i mogą zdarzyć się przypadki zakłuć.

Plastikowe pudełka za darmo otrzymają przede wszystkim osoby chore na cukrzycę.

 - Chcemy ucywilizować sposób zbierania tych odpadów. Będziemy poprzez przychodnie zdrowia przekazywać pacjentom nieduże, szczelne, plastikowe pojemniki. W sortowni pracownik łatwo je wysegreguje i będzie bezpieczniej - wyjaśnia wiceprezydent Jadwiga Zienkiewicz.

Za czerwone, plastikowe pojemniki z charakterystyczną żółtą naklejką zapłaciło miasto. Pojemniki na zużyte igły mają specjalne zamknięcie. Po wypełnieniu mieszkańcy mogą je zostawiać w kontenerach na odpady z
tworzywami sztucznymi. 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.