19. Festiwal ewidentnych Talentów Aktorskich 2018

Radio Wrocław, GN | Utworzono: 2018-04-07 19:01 | Zmodyfikowano: 2018-04-07 19:01
A|A|A

fot. mat. prasowe

Od ponad osiemnastu lat Festiwal ewidentnych Talentów Aktorskich FeTA pozwala mówić młodym aktorom z całej bez mała Polski, co im w duszy gra, wyzwala pragnienie i odwagę pokazywania siebie, a także daje możliwości sprawdzenia swoich umiejętności scenicznych. Z drugiej strony Festiwal wychowuje kolejne pokolenia wybitnych aktorów. Wraz z osiągnięciem przez FeTA pełnoletniości organizatorzy doszli do wniosku, że Talent Aktorski laureatów konkursu na monodram nie jest ewentualny, ale jest to Talent ewidentny. Tegoroczna – 19. edycja Festiwalu zyskuje zatem miano Festiwalu ewidentnych Talentów Aktorskich i z taką pointą będziemy kontynuować nasz Festiwal w kolejnych latach. 

Festiwal pomógł wielu młodym aktorom dostać się do szkół teatralnych i zaistnieć na scenie, planach filmowych czy międzynarodowych przeglądach teatralnych. FeTA to dla młodych talentów przestrzeń do samorozwoju oraz okazja, by otrzymać swoją pierwszą „aktorską statuetkę" i zostać laureatem Srebrnego Talentu. Jury konkursu nie tylko ocenia, ale udziela też fachowych porad i konsultuje. W poprzednich edycjach FeTA w jury zasiadali m.in.: Marian Opania, Waldemar Krzystek, Anna Dymna, Andrzej Seweryn, Joanna Szczepkowska, Wiesław Komasa czy Maria Seweryn. W tym roku młodych adeptów teatralnych oceniać będą: Iwona Bielska, Przemysław Bluszcz i Maciej Tomaszewski.

Program:

Współczesny Polski Plakat Teatralny

Wernisaż ze zbiorów Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie 19.04.2018 (czwartek) godz. 18.00 / wstęp wolny.

Wystawa będzie zbiorem polskich plakatów z lat 2006-2016. W historii plakatu był to czas wyjątkowy, bowiem w tym okresie swoją działalność artystyczną kończyły wybitne osobowości, artyści -plakaciści z polskiej szkoły plakatu, rozpoznawalni na całym świecie: Franciszek Starowiejski, Mieczysław Górowski, Andrzej Klimowski, Jan Lenica. To grupa wybitnych nazwisk, które w naturalny sposób powoli ustępują miejsca średniemu i młodemu pokoleniu kolegów po fachu. W czasach światowej uniformizacji związanej z doskonaleniem fotografii, polska szkoła plakatu zyskiwała nową, swobodną i okraszoną błyskotliwym dowcipem estetykę, dzięki czemu zdobyły wielką popularność.

Wystawa będzie czynna do 14 maja 2018, można ją odwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00.

www: https://www.ckagora.pl/wspolczesny-polski-plakat-teatralny/

Warsztaty teatralne z Iwoną Bielską

Dla uczestników festiwalu zakwalifikowanych do drugiego etapu.

20.04.2018 (piątek) godz. 16.00

Iwona Bielska - polska aktorka filmowa i teatralna. Pracowała na deskach Teatru Juliusza Słowackiego, w krakowskim Teatrze STU, czy Rozmaitości w Warszawie, przez ostatnie lata związana z krakowskim Teatrem Starym. Jej dorobek artystyczny jest bardzo bogaty i urozmaicony, między innymi zagrała rolę w pierwszym polskim horrorze „Wilczyca". Za rolę filmie „Wesele" Smarzowskiego została nagrodzona Polską Nagrodą Filmową, w 2000 otrzymała także Złotą Maskę i nagrodę 40. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Ostatnio można było ją oglądać na wielkim ekranie w głośnym filmie „Botoks" .

Przegląd monodramów uczestników festiwalu

21.04.2018 (sobota) godz. 10.00 / wstęp wolny

W jury zasiadają wybitne osobowości świata filmu i teatru: Iwona Bielska, Przemek Bluszcz i Maciej Tomaszewski.

Finał festiwalu

Pokaz trzech najlepszych monodramów, wręczenie nagród oraz komentarz Jurorów.

22.04.2018 (niedziela) godz. 12.00 / wstęp wolny

Spektakl mistrzowski - "Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam" w wykonaniu Ewy Błaszczyk

22.04.2018 (niedziela) godz. 17.00

Fallaci, jedna z najbardziej wyrazistych i „słyszanych" dziennikarek swojej epoki, tłumaczyła zawsze, że pisze o wojnie, bo wojna odsłania w ludziach to, co jest prawdziwe. Obnaża ich piękno i brzydotę, tchórzostwo i odwagę. Mówiła, że rozumie ludzi lepiej w stanie wojny niż w czasie pokoju. Inspiracją dla monodramu były także osobiste fragmenty Listu do nienarodzonego dziecka. Bolesna rozmowa z kimś, kto nie istniał. Tym razem osobista wojna. Bohaterka opowiada o sobie „w chwili, w której umarła", w ostatniej godzinie życia. O najtrudniejszych doświadczeniach opowiada nie tylko rewolucjonistka, ale także kobieta.

bilety:

przedsprzedaż: 60 zł, w dniu spektaklu 65 zł w kasie CK Agora lub na online na ticketmaster.pl


 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama