Walkę z dziurawymi zębami wytacza powiat lubiński

Andrzej Andrzejewski, GN | Utworzono: 2018-04-11 12:31 | Zmodyfikowano: 2018-04-11 12:46
A|A|A

zdjęcie ilustracyjne: Tasayu Tasnaphun/flickr.com (Creative Commons)

W ciągu roku chcą skontrolować stan zębów prawie trzynastu tysięcy młodych ludzi. Jeszcze w maju pierwsza seria zaproszeń do wybranych gabinetów dentystycznych w Lubinie i Ścinawie trafi do mieszkańców powiatu. Zdaniem Adama Myrdy, starosty lubińskiego, dokładna analiza może być początkiem długoletniego programu walki z próchnicą:

- Program skierowany do dzieci i młodzieży od pierwszego do osiemnastego roku życia, z powiatu lubińskiego. Program profilaktyki próchnicy zębów. Będziemy starali się dotrzeć do tych pacjentów poprzez rodziców i uświadomić o potrzebie leczenie próchnicy.

Sondażowe badania stomatologiczne wykazały, że zdecydowana większość dzieci w powiecie ma problem z próchnicą. Jeśli wyniki pełnych badań okażą się równie alarmujące, to prawdopodobnie do wszystkich powiatowych szkół na stałe wrócą gabinety stomatologiczne:

- Aż 44 procent stomatologów nie leczy dzieci na NFZ, gdyż nie ma szans uzyskać takiego kontraktu. Czy powinniśmy wracać do gabinetów stomatologicznych w szkołach? Aby na to pytanie sobie odpowiedzieć, musimy sprawdzić jaki jest prawdziwy stan uzębienia dzieci w naszym powiecie - wyjaśnia Michał Huzarski, koordynator projektu.

Władze powiatu lubińskiego mają pieniądze na tego typu akcje, bo pięć lat temu sprzedały prywatnej spółce szpital przy ul. Bema. Zysk z tej transakcji wydawany jest na różne akcje zdrowotne - między innymi bezpłatne szczepienia mieszkańców przeciwko grypie, szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka HPV dla dziewczynek, czy badania osteoporozy.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama