Walkę z dziurawymi zębami wytacza powiat lubiński

Andrzej Andrzejewski, GN | Utworzono: 2018-04-11 12:31 | Zmodyfikowano: 2018-04-11 12:46
Walkę z dziurawymi zębami wytacza powiat lubiński - zdjęcie ilustracyjne: Tasayu Tasnaphun/flickr.com (Creative Commons)
zdjęcie ilustracyjne: Tasayu Tasnaphun/flickr.com (Creative Commons)

W ciągu roku chcą skontrolować stan zębów prawie trzynastu tysięcy młodych ludzi. Jeszcze w maju pierwsza seria zaproszeń do wybranych gabinetów dentystycznych w Lubinie i Ścinawie trafi do mieszkańców powiatu. Zdaniem Adama Myrdy, starosty lubińskiego, dokładna analiza może być początkiem długoletniego programu walki z próchnicą:

- Program skierowany do dzieci i młodzieży od pierwszego do osiemnastego roku życia, z powiatu lubińskiego. Program profilaktyki próchnicy zębów. Będziemy starali się dotrzeć do tych pacjentów poprzez rodziców i uświadomić o potrzebie leczenie próchnicy.

Sondażowe badania stomatologiczne wykazały, że zdecydowana większość dzieci w powiecie ma problem z próchnicą. Jeśli wyniki pełnych badań okażą się równie alarmujące, to prawdopodobnie do wszystkich powiatowych szkół na stałe wrócą gabinety stomatologiczne:

- Aż 44 procent stomatologów nie leczy dzieci na NFZ, gdyż nie ma szans uzyskać takiego kontraktu. Czy powinniśmy wracać do gabinetów stomatologicznych w szkołach? Aby na to pytanie sobie odpowiedzieć, musimy sprawdzić jaki jest prawdziwy stan uzębienia dzieci w naszym powiecie - wyjaśnia Michał Huzarski, koordynator projektu.

Władze powiatu lubińskiego mają pieniądze na tego typu akcje, bo pięć lat temu sprzedały prywatnej spółce szpital przy ul. Bema. Zysk z tej transakcji wydawany jest na różne akcje zdrowotne - między innymi bezpłatne szczepienia mieszkańców przeciwko grypie, szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka HPV dla dziewczynek, czy badania osteoporozy.

Reklama