Blogoskop Radia Wrocław: Robi tysiąc zdjęć miesięcznie. Twórca portalu fotopolska.eu: to moje hobby i odskocznia

Dariusz Wieczorkowski, dwie | Utworzono: 2018-04-18 14:30 | Zmodyfikowano: 2018-04-18 14:30
A|A|A

(Ratusz we Wrocławiu po wojnie widziany od strony wschodniej, rok 1945)

W 2001 roku założył portal internetowy, na którym dzielił się z użytkownikami swoimi zdjęciami Wrocławia. Teraz na stronie można obejrzeć ponad 1 mln 200 tys. fotografii, nie tylko stolicy Dolnego Śląska. W "Blogoskopie" rozmowa z twórcą portalu fotopolska.eu Piotrem Herbą.

- To były początki internetu w Polsce. Bardzo łatwo było znaleźć niszę, którą można było zagospodarować. Ja znalazłem związaną z moimi zainteresowaniami – wspominał w Radiu Wrocław Herba. - Kiedy chodziłem do szkoły, zacząłem interesować się miejscem, w którym żyję. Mieszkałem przy ulicy Oficerskiej i bardzo często, kiedy chodziłem po okolicy, zastanawiałem się, dlaczego po torach na Gajowickiej nie jeżdżą tramwaje. Słyszałem też, że dawniej w Parku Gajowickim był cmentarz, to było fascynujące. Próbowałem sobie wyobrazić, jak to dawniej wyglądało i próbowałem odnaleźć odpowiedź na to pytanie – opowiadał gość programu.

Od pomysłu do realizacji

Herba przypomniał, że pod koniec lat 90-tych, kiedy internet w Polsce jeszcze raczkował, powstała jedna strona ze starymi zdjęciami Wrocławia, którą założył dawny wrocławianin o pseudonimie Eskimos. - To była inspiracja do stworzenia mojej strony. Chciałem rozbudować i unowocześnić ten temat – przyznał. Jak mówił, jego pomysł opierał się na założeniu, że warto by było stworzyć portal, który będzie działał w dwie strony, aby był kontakt z użytkownikami i żeby oni też mogli dzielić się swoimi zdjęciami czy komentarzami.

- W 2001 roku była strona, na której dzieliłem się swoimi zbiorami, a w 2003 powstała ta bardziej rozbudowana wersja, podobna do tej, która jest w obecnej formie – wyjaśniał gość „Blogoskopu”. Kilka lat później Herba założył kolejny portal, który funkcjonuje do dziś - fotopolska.eu (dostępny jest także pod adresem fotopolska.pl). Jak zaznaczył w audycji, powstała także strona poświęcona Kresom Wschodnim i Zaolziu - fotokresy.pl.

1000 zdjęć miesięcznie

Herba opowiedział także w programie, co jego portale oferują użytkownikom. - Oprócz oglądania wielu zdjęć i panoram, można jeszcze dotrzeć do zdjęć porównawczych, można obejrzeć wiele map, dowiedzieć się, ile mamy we Wrocławiu krasnali i obejrzeć zdjęcia ich wszystkich. Można też zobaczyć, jak Wrocław wygląda z wysokości - mamy kilkanaście tysięcy zdjęć lotniczych – wyliczał. Twórca fotopolski także fotografuje Wrocław - miesięcznie wykonuje ponad 1000 zdjęć na terenie samego Wrocławia. - Fotografuję w zasadzie prawie codziennie. Kiedy udaję się do pracy, to biorę ze sobą aparat i w drodze powrotnej, jadąc rowerem, robię sporo zdjęć. Weekendy, wraz z żoną, spędzamy często na odwiedzaniu różnych miejsc we Wrocławiu i dokumentowaniu głównie tego, co się zmienia albo tego, o czym wiemy, że wkrótce się zmieni - mówił.

Darmowe zasoby

Gość Radia Wrocław przyznał, że bardzo chętnie dzieli się zdjęciami, które robi, między innymi z różnymi mediami i instytucjami. - Wiele firm pyta, czy może wykorzystać fotografie. Ta strona jest niekomercyjna i nie mam planów, żeby skomercjalizować ten portal - zaznaczył. - Nie żyję z tej działalności, a wręcz przeciwnie - wydaję na to swoje hobby. To mój sposób na życie, na spędzanie wolnego czasu, to przyjemność i odskocznia od różnych problemów – mówił Herba. Jak wyjaśnił, z ponad 1 mln 200 tys. zdjęć dostępnych na portalu, około 60 tys. to fotografie jego autorstwa. – Pozostałe to praca innych osób. Każdego miesiąca jest około 180 aktywnych użytkowników, część to osoby anonimowe – wyjaśniał w „Blogoskopie”. Dodał, że na portalu można znaleźć nie tylko zdjęcia Dolnego Śląska, ale również na przykład Mazowsza.

REKLAMA
Dźwięki

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama