Polska - Senegal 1:2. Biało-czerwony falstart na Mundialu

PP/PAP | Utworzono: 2018-06-19 19:45 | Zmodyfikowano: 2018-06-19 19:45

Nasi piłkarze spotkanie na stadionie Spartaka zaczęli bardzo niemrawo. Polacy grali wolno i niedokładnie, nie potrafiąc zagrozić broniącemu się momentami całą jedenastką Senegalowi.

Na pierwszy celny strzał biało-czerwonych trzeba było zaczekać aż do 50 minuty, kiedy z rzutu wolnego uderzał Robert Lewandowski. Przed przerwą podopieczni trenera Adama Nawałki praktycznie nic nie pokazali, a w dodatku pechowo stracili bramkę.

Senegal bowiem również nie prezentował się rewelacyjnie. Największa gwiazda "Lwów Terangii" Sadio Mane w ofensywie był niewidoczny. W 37 minucie na strzał z dystansu zdecydował się jednak Idrissa Gueye. Trudno ocenić, czy piłka leciała w światło bramki, ale po tym jak odbiła się od Thiago Cionka, wpadła do siatki obok kompletnie zdezorientowanego Wojciecha Szczęsnego.

Od początku drugiej połowy Polacy dłużej utrzymywali się przy piłce, ale w 60 minucie popełnili bardzo kosztowny błąd. W stronę własnej bramki piłkę wycofał Grzegorz Krychowiak, który nie zauważył wbiegającego na murawę, a opatrywanego wcześniej Mbaye Nianga. Nie widział go również Jan Bednarek, który przegrał z nim pojedynek biegowy. Napastnik Torino przejął piłkę, minął wybiegającego poza pole karne Szczęsnego i bez trudu trafił do pustej bramki.

Dopiero w końcówce biało-czerwonym kilkakrotnie udało się stworzyć zagrożenie w polu karnym rywali. W 70 minucie z trudnej sytuacji tuż obok słupka uderzał Milik, w 79 główkę Dawida Kownackiego obronił bramkarz, a w 82 zablokowano strzał Macieja Rybusa.

W 86 minucie winę częściowo odkupił Krychowiak. Z rzutu wolnego dośrodkował Kamil Grosicki, a 28-letni pomocnik bardzo ładnym uderzeniem głową zdobył kontaktowego gola.

Wynik nie uległ już zmianie co oznacza, że Polacy nie przełamali złej passy w pierwszych meczach w mistrzostwach świata. To była trzecia z rzędu porażka, a szóste spotkanie bez zwycięstwa.

Wtorkowy mecz był setnym w karierze w narodowych barwach Jakuba Błaszczykowskiego, który z powodu urazu łydki opuścił boisko po pierwszej połowie.

Wcześniej w drugim spotkaniu grupy H, Japonia niespodziewanie pokonała Kolumbię 2:1. W niedzielę to Polacy zmierzą się z zespołem z Ameryki Południowej, a Azjaci z Senegalem.

MŚ 2018, grupa H: Polska - Senegal 1:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Thiago Cionek (37-samobójcza), 0:2 Mbaye Niang (60), 1:2 Grzegorz Krychowiak (86-głową).

Polska: Wojciech Szczęsny - Łukasz Piszczek (83. Bartosz Bereszyński), Thiago Cionek, Michał Pazdan, Maciej Rybus - Jakub Błaszczykowski (46. Jan Bednarek), Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński, Kamil Grosicki - Arkadiusz Milik (73. Dawid Kownacki), Robert Lewandowski.

Senegal: Khadim Ndiaye - Moussa Wague, Salif Sane, Kalidou Koulibaly, Youssouf Sabaly - Ismaila Sarr, Alfred Ndiaye (87. Cheikhou Kouyate), Idrissa Gueye, Mbaye Niang (76. Moussa Konate) - Sadio Mane, Mame Biram Diouf (62. Cheikh Ndoye).

Żółta kartka - Polska: Grzegorz Krychowiak. Senegal: Salif Sane, Idrissa Gueye.
Sędzia: Nawaf Shukralla (Bahrajn). Widzów 44 190.