Radio Wrocław Kultura: Literatura filmowa, Zyta Rudzka i „Love” Tomasza Łuca (WIDEO)

Jacek Antczak | Utworzono: 2018-07-19 20:00 | Zmodyfikowano: 2018-07-19 19:41
A|A|A

„Out”, czyli bycie poza, obserwowanie i opisywanie świata z dystansu to narracja spajająca wydarzenia 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Podczas największego w Polsce święta kina niezależnego, pod hasłem „Literatura.OUT” zaplanowano także spotkania literackie. We Wrocławiu zagoszczą m.in.: Martyna Bunda, nominowana za powieść „Nieczułość” do Nagród NIKE i Gdynia, Jacek Dehnel (za tydzień będziemy go gościć także w RWK), Wojciech Jagielski i Adam Wajrak. O szczegółach literackiej części MFF Nowe Horyzonty opowiada jeden z jej koordynatorów – Michał Jadczyk z wrocławskiego Empiku.

Uczestnicy Miesiąca Spotkań Autorskich, które trwa we wrocławskiej Mediatece i – w czwartki - w klubie Proza. Tym razem gościmy Zytę Rudzką i Haydara Karataşa.

Zyta Rudzka to powieściopisarka, laureatka Nagrody Stanisława Piętaka za debiut prozatorski Białe klisze i autorka takich książek jak „Mykwa” czy „Ślicznotka doktora Josefa”. W tym roku opublikowała powieść „Krótka wymiana ognia”.

Haydar Karataş jest prozaikiem, urodzonym w kurdyjskiej wiosce w prowincji Tunceli. Autor m.in. cyklu powieści dotyczący brutalnego stłumienia zamieszek w Dersimie w 1938 roku, mieszka w Szwajcarii.

Rozmawiamy o niezwykłym projekcie muzyczno - poetyckim Tomasza Łuca, gitarzysty, kompozytora muzyki filmowej i teatralnej. Dwupłytowy album „Love” zawierający płytę CD oraz DVD z videoklipami to wyjątkowa pozycja na polskim rynku muzycznym. Głębokie i poruszające teksty św. Jana od Krzyża zainspirowały kompozytora do sięgnięcia do klasycznych, szlachetnych brzmień instrumentów akustycznych. Kwartet smyczkowy, kontrabas, fortepian, gitara klasyczna, wibrafon i flet z jednej strony, z drugiej zaś egzotycznie, ale jakże pięknie brzmiące instrumenty takie jak duduk, flet ney, oud, bandoneon. Wszystkie utwory śpiewają hiszpańscy artyści z bardzo odmiennych kultur muzycznych, a w nagraniach udział wzięło dwudziestu artystów z Polski i zagranicy.

Na program zapraszają: Jacek Antczak i Grzegorz Chojnowski . Do posłuchania (i oglądania) m.in. na www.radiowroclawkultura.pl

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama