Tajemnice Joanny Lamparskiej, literacka geografia Wrocławia i podróż śladami Don Kichota [RWK]

Jacek Antczak | Utworzono: 2018-08-09 10:47 | Zmodyfikowano: 2018-08-09 22:55
A|A|A

Pomnik Don Kichota (fot. Pixabay)

Tuż po godzinie 16 przeniesiemy się w krąg tajemnic i skarbów Dolnego Śląska. Naszym gościem będzie osoba, która wie o tym najwięcej – Joanna Lamparska. Okazja do spotkana ze znakomitą wrocławską dziennikarką, podróżniczką i autorką kilkunastu bestsellerowych książek będzie podwójna. Już w sobotę w Zamku Książ rozpocznie się bowiem VI Dolnośląski Festiwal Tajemnic, jedna z najpopularniejszych imprez w Polsce, której Joanna jest pomysłodawczynią i szefową. Porozmawiamy też o kolejnej książce Joanny Lamparskiej, która właśnie rafia do rąk czytelników. „Ten dom ma tajemnicę. Skarby i sekrety Dolnego Śląska”, to siódmy tom „przewodników innych niż wszystkie”. Tym razem znana autorka poprowadzi Was szlakiem zamków i pałaców, w których rozegrały się mroczne wydarzenia, zaprosi na wspólnie poszukiwanie zaginionych kolekcji, opowie o niewyjaśnionych zbrodniach. Wśród bohaterów tej książki odnajdziecie m.in. rosyjską kochankę właściciela zamku Czocha i zamordowaną przez wuja młodą milionerkę z Wlenia… Będzie się działo…

Jaki był „Wrocław milicyjny”, jaki jest kryminalny, a jaki fantastyczny, obyczajowy i reporterski? Czy istnieje „powieść wrocławska” i które obiekty i miejsca w stolicy Dolnego Śląska najchętniej portretują pisarze? O tym opowiada książka „Wrocław. Literacka geografia miasta" (Oficyna wydawnicza ATUT). Jej autorkę dr Kamilę Augustyn z Uniwersytetu Wrocławskiego, będziemy gościć po godzinie 17.

A po godzinie 18 wybierzemy się w podróż i przeniesiemy w światy Cervantesa, Don Kichota i literackiego arcydzieła wszech czasów. Naszym gościem będzie Magdalena Barbaruk, wrocławska kulturoznawczyni. Po niedawnej książce „Długi cień Don Kichota”, właśnie ukazała się kolejna zatytułowana „Sensy błądzenia. La Mancha i jej peryferie” (wydawnictwo Pasaże), w której Magdalena Barbaruk opisuje wielotorowe wędrówki trasą Don Kichota, "Sensy błądzenia" prezentują we wszechstronny sposób jedną z najbardziej intrygujących praktyk współczesnych - podróże literackie, dzięki którym czytelnicy wychodzą z Biblioteki, by za sprawą literatury doświadczyć świata.

Na program zapraszają: Jacek Antczak i Bartosz Synowiec. Do posłuchania (i oglądania) m.in. na www.radiowroclawkultura.pl.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama