Tajemnice Joanny Lamparskiej, literacka geografia Wrocławia i podróż śladami Don Kichota [WIDEO]

Bartosz Synowiec, Jacek Antczak | Utworzono: 2018-08-10 10:16 | Zmodyfikowano: 2018-08-10 10:14
A|A|A

W ostanim programie literackim RWK przenieśliśmy się w krąg tajemnic i skarbów Dolnego Śląska. Naszym gościem była Joanna Lamparska, która wie o tym najwięcej. Okazją do spotkania ze znakomitą wrocławską dziennikarką, podróżniczką i autorką kilkunastu bestsellerowych książek była podwójna. Już w sobotę w Zamku Książ rozpocznie się VI Dolnośląski Festiwal Tajemnic, jedna z najpopularniejszych dla poszukiwaczy przygód imprez w Polsce, której Joanna jest pomysłodawczynią i szefową.

Porozmawialiśmy też o kolejnej książce Joanny Lamparskiej, która właśnie rafia do rąk czytelników. „Ten dom ma tajemnicę. Skarby i sekrety Dolnego Śląska”, to siódmy tom „przewodników innych niż wszystkie”. Tym razem znana autorka poprowadzi Was szlakiem zamków i pałaców, w których rozegrały się mroczne wydarzenia, zaprosi na wspólnie poszukiwanie zaginionych kolekcji, opowie o niewyjaśnionych zbrodniach. Wśród bohaterów tej książki odnajdziecie m.in. rosyjską kochankę właściciela zamku Czocha i zamordowaną przez wuja młodą milionerkę z Wlenia.

Jaki był „Wrocław milicyjny”, jaki jest kryminalny, a jaki fantastyczny, obyczajowy i reporterski? Czy istnieje „powieść wrocławska” i które obiekty i miejsca w stolicy Dolnego Śląska najchętniej portretują pisarze? O tym opowiada książka „Wrocław. Literacka geografia miasta" (Oficyna wydawnicza ATUT), o której opowiedziała jej autorka dr Kamilę Augustyn z Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Na koniec wybraliśmy się w podróż w światy Cervantesa, Don Kichota i literackiego arcydzieła wszech czasów. Naszym gościem była Magdalena Barbaruk, wrocławska kulturoznawczyni. Po niedawnej książce „Długi cień Don Kichota”, właśnie ukazała się kolejna, zatytułowana „Sensy błądzenia. La Mancha i jej peryferie” (wydawnictwo Pasaże), w której Magdalena Barbaruk opisuje wielotorowe wędrówki trasą Don Kichota, "Sensy błądzenia" prezentują we wszechstronny sposób jedną z najbardziej intrygujących praktyk współczesnych - podróże literackie, dzięki którym czytelnicy wychodzą z Biblioteki, by za sprawą literatury doświadczyć świata.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama