Dolnośląskie Warsztaty Szkła Artystycznego. EKSPERYMENT e-Glass Festival 2018

RW | Utworzono: 2018-08-16 09:38
A|A|A

Dolnośląskie Warsztaty Szkła Artystycznego. EKSPERYMENT
e-Glass Festival 2018

Warsztaty | Plener | Pokazy: 15­–25 sierpnia 2018
Warsztaty dla studentów. Pokazy artystów. Realizacje projektów studenckich.
Otwarte pokazy dla publiczności w ustalonych dniach i godzinach:
Leśna Huta, ul. Kołłątaja 2, Szklarska Poręba (PL) | 17–24 sierpnia 2018, godz. 10:00–15:00
Huta Szkła Kryształowego Julia, ul. Kryształowa 73, Piechowice (PL) | 17–­23 sierpnia 2018, godz. 10:00–15:00
Huta Szkła Martin Štefánek, Hutní 519, Desná (CZ) | 15–16, 20–21 sierpnia 2018, godz. 10:00–15:00

Pokazy i warsztaty dmuchania szkła przy użyciu pieca plenerowego, formowania szkła na palniku gazowym oraz technik witrażowych (otwarte dla publiczności)
25 sierpnia 2018, godz. 10:00–21:00
Stacja Turystyczna ORLE (teren dawnej Huty Karlsthal) – Szklarska Poręba-Jakuszyce (PL)

Wydarzenie towarzyszące:
Wystawa e-Glass 2017. Kulturowe Złoto Dolnego Śląska | 24 sierpnia – 16 września 2018
Wernisaż: 24 sierpnia 2018, godz. 17:00
Maloskalská galerie Josefa Jíry, Boučkov statek, Malá Skála 12 (CZ)

Sympozjum: 25 sierpnia 2018, godz. 15:00
Stacja Turystyczna ORLE (teren dawnej Huty Karlsthal), Szklarska Poręba-Jakuszyce (PL)

Wystawa: 16 listopada – 20 grudnia 2018 | Wernisaż: 16 listopada 2018, godz. 16:00
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, ul. Jana Matejki 28 (PL)


W dniach 15–25 sierpnia 2018 roku Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu organizuje Dolnośląskie Warsztaty Szkła Artystycznego. EKSPERYMENT. e-Glass Festival 2018, które są kontynuacją ośmiu wcześniejszych projektów plenerowych związanych ze sztuką szkła (e-Glass Festiwalu). Jest to unikatowe przedsięwzięcie w skali kraju w zakresie sztuki szkła na płaszczyźnie edukacyjnej, twórczej i wymiany nowych technologii artystycznych.

W ramach projektu zrealizowane zostaną warsztaty, zajęcia ze studentami, działania plenerowe, pokazy, sympozjum w miejscach z kilkusetletnią szklarską tradycją: w Leśnej Hucie (Szklarska Poręba), w Hucie Szkła Kryształowego Julia (Piechowice), na terenie dawnej Huty Karlsthal – Stacji Turystycznej ORLE (Szklarska Poręba-Jakuszyce). Warsztaty odbędą się nie tylko przy polskiej granicy, ale także w Czechach – w Hucie Szkła Martin Štefánek w Desnej.

Podczas wydarzenia nastąpi konfrontacja młodych adeptów sztuki szkła z doświadczonymi artystami, pedagogami, designerami, a także z technologami i hutnikami szkła. Dzięki temu spotkaniu uczestnicy nabędą nowe praktyczne umiejętności, będą mogli z bliska przyjrzeć się różnym technikom szklarskim, a później wykorzystać nabytą wiedzę przy własnych realizacjach artystycznych.

W tym roku w projekcie udział wezmą studenci z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (Wydział Szkła i Ceramiki, Katedra Szkła): Joanna Bujak, Klaudia Dobek, Dominika Łaska, Emilia Marcjasz, Katarzyna Pilic i Akademii Sztuk Pięknych Warszawie (Wydział Rzeźby): Aneta Kilińska. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się z nimi artyści uczestniczący w projekcie: Kalina Bańka, Patrycja Katarzyna Harasym, ILLOLA (Patrik Illo, Aleksandra Stencel), dr Mariusz Łabiński, prof. Ryszard Więckowski, Igor Wójcik. Różne techniki szklarskie zaprezentują także hutnicy i technolodzy szkła z Huty Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach (PL), Leśnej Huty w Szklarskiej Porębie (PL), a szczegóły pracy ze szkłem sodowym zdradzi Martin Štefánek z huty w Desnej (CZ). Warsztaty i pokazy specjalistyczne poprowadzą: Patrycja Katarzyna Harasym (formowanie szkła na palniku gazowym), prof. Ryszard Więckowski, Kalina Bańka (technika witrażowa), Jakub Kwarciński, Maciej Siedlecki, Wojciech Boś (dmuchanie szkła przy użyciu pieca plenerowego).

Istotnym aspektem projektu jest nie tylko doskonalenie umiejętności i wymiana wiedzy na temat szklarstwa, ale także popularyzacja tej dziedziny sztuki. Wybrane warsztaty i pokazy będą otwarte dla publiczności, która na bieżąco będzie mogła obserwować widowiskowy proces powstawania szklanych dzieł.

Uzupełnieniem warsztatów i pokazów będzie sympozjum, które odbędzie się w Stacji Turystycznej ORLE w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Jego tematyka skupiać się będzie przede wszystkim wokół hasła przewodniego: EKSPERYMENTU w dziedzinie szkła artystycznego, zarówno na płaszczyźnie technologii jak i sfery artystycznej. Artyści wygłoszą wykłady autorskie na temat własnej twórczości i eksperymentów ze szklaną materią. Wśród prelegentów będą również zaproszeni goście: Edyta Patro wygłosi wykład o kolekcji współczesnego szkła w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze oraz Oldřich Palata z Severočeskégo Muzeum w Libercu opowie o czeskim szkle w architekturze.

Zwieńczeniem projektu będzie wystawa w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, na której zaprezentowane zostaną dzieła powstałe podczas warsztatów i pleneru – zarówno artystów jak i studentów – oraz publikacja katalogu dokumentującego całe przedsięwzięcie.

Dyrektor Festiwalu: Igor Wójcik

Kurator artystyczny: Remigiusz Lenczyk

Współpraca kuratorska: Katarzyna Pilic, Roman Rozbroj

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Współorganizator: My.Aktivity o.p.s.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama