Medalowy występ robotów z Politechniki Wrocławskiej w Pekinie

BT, mat. prasowe | Utworzono: 2018-08-23 16:43 | Zmodyfikowano: 2018-08-23 16:44
Medalowy występ robotów z Politechniki Wrocławskiej w Pekinie - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Organizowane od 2004 r. Zawody RobotChallenge są jedną z największych i najbardziej prestiżowych tego typu imprez na świecie. Początkowo odbywały się one w Wiedniu, ale dwa lata temu zostały przeniesione do Pekinu. Studenci PWr zrzeszeni w Kole Naukowym Robotyków „KoNaR” regularnie biorą w nich udział, zdobywając m.in. pierwsze miejsca w konkurencji Mini Sumo w 2011 i Freestyle w 2017 r.

W tegorocznych zawodach wzięło udział ponad 2,2 tys. zawodników z 30 krajów, którzy zaprezentowali blisko 1,5 tys. różnego rodzaju robotów. Konkurencja była więc olbrzymia, tym bardziej należy więc docenić sukces młodych konstruktorów z Politechniki Wrocławskiej.

Nasi studenci wrócili do Polski z trzema medalami. Złoty w konkurencji Freestyle zdobyła przygotowana przez nich „Robotyczna szachownica”, w której wykorzystany został robot społeczny Emys Pro firmy FLASH Robotics.

– Cieszymy się, że nasz projekt zyskał uznanie w oczach sędziów i drugi rok z rzędu zdobył złoty medal. Radość jest tym większa, że konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Wygrana stanowi dla całego zespołu motywację do dalszego rozwoju projektu i pokazuje, że podążamy dobrą drogą – mówi Dawid Marszałkiewicz z KNR „KoNaR”.

Srebrny medal w tej samej konkurencji przypadł projektowi SpiceX 3000 zrealizowanemu przez studentów z kół naukowych KoNaR, Revir 3D oraz Rapid Troopers. To spory sukces, bo konstrukcja powstała w niespełna 24 godziny ramach Makeathonu, który dwa miesiące wcześniej odbył się w Monachium.SpiceX 300 to automatyczny dozownik do przypraw, który może przygotować niemal dowolną mieszankę zawierająca dostępne składniki w dowolnych proporcjach. – Użytkownik może sam zadecydować, jakich przypraw chce użyć, może również dokonać wyboru z dostępnej bazy danych zawierającej przepisy na różnorakie potrawy. Nasze urządzenie można obsługiwać za pomocą wbudowanego ekranu dotykowego, smartfona oraz poleceń głosowych – tłumaczy Marszałkiewicz.

Dodatkowo roboty naszych studentów – Chrząszcz, Turtlebot i Amelia – zajęły w tej konkurencji miejsca od czwartego do szóstego.

Brązowy medal w konkurencji Line Follower Enhanced wywalczył natomiast robot Chen Shi. Jego zadaniem było jak najszybsze pokonanie wyznaczonej trasy, na której pojawiały się różnego rodzaju przeszkody np. przerwy linii, po której porusza się maszyna czy elementy blokujące przejazd, które robot powinien ominąć.

– Wracamy do kraju z uśmiechem na twarzach. Jestem dumny z sukcesu jaki udało nam się osiągnąć na arenie międzynarodowej. Ogromna radość, która towarzyszyła nam podczas dekoracji, była nagrodą, na którą z pewnością zasłużyliśmy. Wymieliliśmy się też doświadczeniami z innymi konstruktorami, a wielu z nich zadeklarowało chęć wizyty w naszym kraju w związku ze zbliżającymi się zawodami Robotic Arena we Wrocławiu – podkreśla Mateusz Michalak, prezes KNR „KoNaR.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.