Amerykański gigant pod lupą Państwowej Inspekcji Pracy

PP/PAP | Utworzono: 2018-08-30 20:30 | Zmodyfikowano: 2018-08-31 09:26
A|A|A

fot. Amazon

Wyniki kontroli przedstawił Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek. Poinformował, że w tym roku inspektorzy pracy przeprowadzili 13 kontroli w centrach logistycznych Amazona, m.in. w Bielanach Wrocławskich.

Główny Inspektor poinformował, że PIP doszukała się nieprawidłowości, które dotyczyły m.in. nieterminowego prowadzenia szkoleń BHP, nieprzestrzegania przepisów BHP w zakresie pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, nieustalania porozumienia z zakładowymi organizacjami związkowymi stanowisk pracy i zasad otrzymywania posiłków profilaktycznych i napojów. Ponadto inspektorzy stwierdzili błędy w protokołach z ustalenia okoliczności przyczyn wypadków przy pracy, niewyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej, nieterminowe wydawanie świadectw pracy, nieterminowe wypłaty wynagrodzenia i zaniżanie jego wysokości, nieprzestrzeganie przepisów o czasie pracy - chodzi o nieprawidłowo sporządzone rozkłady czasu pracy, planowanie pracy w godzinach nadliczbowych.

Główny Inspektor Pracy poinformował również, że w związku z kontrolą PIP skierowała do Amazona 42 decyzje nakazujące usunięcie nieprawidłowości. Nałożono jeden mandat karny w wysokości 1 tys. zł. Ponadto, podczas kontroli, udzielono 38 porad z zakresu prawa pracy oraz technicznego bezpieczeństwa pracy.

W odpowiedzi na wyniki kontroli Amazon zwrócił uwagę, że od początku swojej działalności w Polsce ściśle współpracuje z przedstawicielami władz, w tym z Inspekcją Pracy. "Zapewniamy im pełen wgląd w nasze warunki pracy i standardy bezpieczeństwa. Jeśli jakieś kwestie wymagają poprawy - natychmiast wprowadzamy zmiany. Nieustannie koncentrujemy się także na otwartym i bezpośrednim dialogu z naszymi pracownikami, dzięki któremu możemy ciągle doskonalić nasze środowisko pracy" - czytamy w specjalnym oświadczeniu przesłanym przez firmę.

Amazon przypomniał, że stworzył w Polsce ponad 14 000 stałych miejsc pracy i wygenerował inwestycje w wysokości ponad 4 miliardów złotych.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama