Europarlament po nowemu

| Utworzono: 2009-07-12 23:39 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Jerzy Buzek (Fot. Katarzyna Górowicz)

Europosłanka SLD na swoim blogu wylicza co, gdzie, ile i kto... Parlament Europejski w liczbach jawi się niczym wielka biurokratyczna machina zakrapiana kiepską kawą (choć osobiście nie wiem, czy jest tak kiepska bo jej nie próbowałam).

"Przez ostatnie pięć lat w Parlamencie Europejskim: odbyło się 22 tysiące spotkań (w 3 miejscach pracy Parlamentu i 140 poza nimi); złożono łącznie 7816 interpelacji, prawie 49 tysięcy poprawek do 2924 przyjętych przez Parlament tekstów (w tym 1.355 dokumentów legislacyjnych). Powstało 4784 stron protokołów z posiedzeń, w każdym z 23 języków oficjalnych. W sumie przetłumaczono ok. 6 mln stron..." - wylicza posłanka z SLD, ale dodaje: - "Wbrew pierwszemu wrażeniu, jakie wywołują te liczby śpieszę wyjaśnić, że mimo tych tłumów i gór dokumentów – w Parlamencie wszystko dość sprawienie działa, a na całą administrację przeznacza się poniżej 5 proc. budżetu UE, co ekonomiści określają jako "mało" i tanio. Tym niemniej nie oznacza to, że nie można tego "molocha" ulepszyć, potanieć."

Zastanawiałam się co rozpoczynająca się w tym tygodniu druga (dla Polski) kadencja PE przyniesie, poza fotelem przewodniczącego PE dla Jerzego Buzka?

Władysław Sidorowicz (PO) uważa, że: "Wybór Jerzego Buzka jest ogromnym sukcesem polskiej dyplomacji. Po łapach dostali ci przedstawiciele opozycji, którzy, jak np. Jacek Kurski próbowali podważać wiarygodność deklaracji premiera, iż zwycięstwo PO w wyborach do Europarlamentu zagwarantuje nam to stanowisko. Przewodniczenie Eurparlamentowi pozwoli właściwie ustawiać priorytetowe cele dyplomacji polskiej w pracach Unii. Zwłaszcza istotne są następna perspektywa budżetowa, bezpieczeństwo energetyczne i polityka wschodnia Unii."

A ja się zastanawiam jakie to ma znaczenie dla nas maluczkich? Czy dzięki temu my, tu lokalnie, będziemy potrafili lepiej dysponowac środkami unijnymi? Czy banki zaczną udzielać kredytów ludziom, którzy zdobyli wkład na biznes z funduszy unijnych? Czy skończą się afery wokól źle wydawanych unijnych pieniędzy?

Czego i sobie, i Państwu życzę....

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama