Rymy i Bity: "Eternia" Eldo i "Noc EP" Gres/Snatch [CO BYŁO GRANE]

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2018-10-29 23:00 | Zmodyfikowano: 2018-10-29 23:00
A|A|A

archiwum prywatne

Z jednej strony pogoda za oknem, z drugiej pierwsze dni listopada sprawiają, że postanowiłem odkurzyć płyty, które nazywam "jesiennymi". Nie chciałem iść na łatwiznę i w tym szczególnym czasie grać raperów, których już z nami nie ma. Pomyślałem, że po prostu przyniosę dziś płyty, które lubię, a, których lepiej słucha się kiedy słońce zachodzi dużo szybciej niż jeszcze tydzień temu.

Najpierw wydana w 2003 roku "Eternia" Eldo. To zdecydowanie moja ulubiona solowa płyta warszawskiego rapera. Lubię "27", lubię "Zapiski z 1001 nocy", ale to "Eternia" ma najlepszy klimat. Leszek był wtedy absolutnie na topie wśród polskich raperów i w 100% spełnił oczekiwania związane z tym krążkiem. Nie zliczę ile razy słuchałem tej płyty od deski do deski i jeszcze raz. "Chodź ze mną" i "Oryginalny Pilsner (my!)" z gościnnym udziałem Pjusa i duetu Indy/Wich to mimo upływu lat nadal jedne z moich ulubionych kawałków w Polskim rapie. Poza bardzo wysoką formą gospodarza dostaliśmy też kompozycje od czołówki polskich producentów - Webbera i Ajrona. Jeden z bitów wyprodukował też nie żyjący już dziś Zjawin, a dwa Joter z którym nie mam pojęcia co się stało, ale za sam podkład do "Odpowiedzialności" wprowadził ten utwór do dzisiejszej audycji.

Tylko jednego producenta ma za to druga z płyt, którą dziś zagram - "Noc EP". Króciutka, bo zaledwie 19-minutowa płyta Gresa i Snatcha trafiła do większości słuchaczy dzięki znalezieniu się na krążku kultowego magazynu "Ślizg". Klimatyczne bity Snatcha i idealnie pasujący do nich głos Gresa dały materiał, który z miejsca stał się klasykiem podziemia. Lata mijają, a ja nie wyobrażam sobie jesieni także bez wydanego w 2005 roku albumu. Dziś przesłuchałem "Noc EP" w ciągu dnia, przypominając sobie jak słuchałem tej płyty podczas nocnych jesiennych spacerów w tamtych czasach. Jestem pewien, że grając ją po 22:00 będę mógł dopisać "+10 do osłuchu". 

Playlista audycji:

Eldo - Tylko słowo
Eldo - Mędrcy z kosmosu
Eldo - Chodź ze mną
Eldo, Indy/Wich, Pjus - Oryginalny pilsner (my!)
Eldo - Plaża
Eldo - Połamany Ludzik
Eldo - Odpowiedzialność
Gres/Snatch - Gwiazdy prolog
Gres/Snatch - Półcień
Gres/Snatch - Gwiazdy
Gres/Snatch - 4 kroki
Gres/Snatch - Półmrok
Gres/Snatch - Dym
Gres/Snatch -  Noc
Eldo - Myśli (ring, ring) 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama