XX Festiwal ewidentnych Talentów Aktorskich FeTA 05-07.04.2019

Radio Wrocław | Utworzono: 2019-03-05 11:46
A|A|A

(fot. mat. prasowe)

Jubileuszowa edycja to także wystawy, pokaz mistrzowski, profesjonalne warsztaty teatralne, spotkania, dyskusje i rozmowy. Ideą przewodnią jubileuszowego 20. FeTA jest spotkanie z mistrzami monodramu. Każdy młody artysta ma możliwość przedstawienia swojego monodramu przed jury, w którym do tej pory zasiadali m.in. Marian Opania, Waldemar Krzystek, Anna Dymna, Andrzej Seweryn, Joanna Szczepkowska, Wiesław Komasa, Magdalena Kumorek, Grzegorz Małecki, Przemysław Bluszcz, Adam Cywka, Iga Mayr, Bartosz Porczyk, Maciej Tomaszewski, Iwona Bielska czy Maria Seweryn.

W tym roku młodych artystów oceniać będą:

Dorota Pomykała - aktorka Starego Teatru w Krakowie i Teatru Polonia w Warszawie. Od 1992r. prowadzi z Danutą Owczarek Studio Aktorskie Art – Play i dwuletnią Policealną Szkołę Aktorską w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Występowała w Piwnicy pod Baranami, a także w Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze Rozmaitości, Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatrze Bagatela i Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Marek Kocot - reżyser teatralny, dramaturg. Absolwent PWST we Wrocławiu. Na scenie zadebiutował rolą Anioła w spektaklu Romans Róży w 1992 roku na deskach Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Autor sztuk teatralnych. W latach 1995 – 1997 związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, od 2002 roku aktor Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Reżyser i pomysłodawca wrocławskiego Antykabaretu.

Grzegorz Wojdon - absolwent i obecny wykładowca PWST we Wrocławiu oraz Studium Musicalowego przy Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Aktor filmowy i teatralny, zdobywca nagrody Offskara (Polska Nagroda Kina Niezależnego) w kategorii: Najlepszy Aktor za rolę Marco P. w filmie Marco P. i złodzieje rowerów. Wielokrotnie występował w polskich filmach (Obława, Drogówka), serialach (np. Kryminalni, Na wspólnej) oraz teatrze telewizji (np. Ballada o Zakaczawiu, Rozmowy z katem). FeTA to przede wszystkim przegląd najzdolniejszych, starannie wyselekcjonowanych wykonawców z całej Polski. Umożliwiamy podpatrywanie pierwszych kroków na scenie przyszłych aktorów filmowych i teatralnych. Otwarte dla publiczności prezentacje najciekawszych monodramów są bezpłatne. Do grona laureatów Festiwalu należą m.in. Anna Ilczuk, Krzysztof Skonieczny, Wacław Mikłaszewski, Agata Kucińska czy Justyna Wasilewska.

FeTA to 3-dniowa przestrzeń samorozwoju pozwalająca zawrzeć przyjaźnie z ludźmi, z którymi łączy ich wspólna pasja. To także okazja, by zarobić swoje pierwsze „aktorskie pieniądze” – laureat Srebrnego Talentu zostanie uhonorowany nagrodą pieniężną w wysokości 2000 zł! Adepci sztuki aktorskiej mogą liczyć także na bezpłatne warsztaty, które poprowadzi Dorota Pomykała, konsultacje i dyskusje.

Każda edycja Festiwalu kończy się spektaklem mistrza. Dotychczas gościliśmy m.in.: Piotra Fronczewskiego Edukacja Rity, Annę Seniuk Obietnica poranka, Wojciecha Pszoniaka Belfer, Ewę Błaszczyk Oriana Fallaci. Chwila w której umarłam i Jerzego Stuhra Kontrabasista. W tym roku zapraszamy na monodram w wykonaniu Andrzeja Grabowskiego pod tytułem Spowiedź chuligana. Jesienin w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego - to zabarwiona czarnym humorem, poetycka opowieść o życiu artysty. Podstawą monodramu stały się wiersze jednego z największych XX-wiecznych poetów – Sergiusza Jesienina. Barwna i tragiczna biografia rosyjskiego „poety przeklętego”, odbita w jego twórczości, jest niemal gotowym scenariuszem teatralnym czy filmowym.

Do literackiej legendy przeszły nie tylko historie miłosne Jesienina (był pięciokrotnie żonaty, w tym ze słynną tancerką Isadorą Duncan), ale i jego tajemnicza samobójcza śmierć. Twórczość Jesienina, jak jego życie, to zderzenie przeciwności – liryki i sarkazmu, ironii i dziecinnej naiwności, wrażliwości i okrucieństwa. Sielankowe niemal pejzaże, poczucie wolności i piękna otaczającego świata współistnieją z mrocznymi obrazami zatracenia się w pijaństwie i rozczarowania życiem, zwiastującymi katastrofę. Andrzej Grabowski Spowiedź chuligana, jako swój monodram, po raz pierwszy zaprezentował prawie ćwierć wieku temu (1992). Nad obecną, zmienioną wersją scenariusza i inscenizacji pracował z Krzysztofem Jasińskim.

Spektakl Teatru STU
Koprodukcja z Teatrem Polonia w Warszawie

Ponadto na gości festiwalu czeka szereg wydarzeń towarzyszących, takich jak 2 wystawy teatralne. Pierwsza z nich to wędrująca wystawa laureatów i uczestników IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Ekspozycja prezentująca prace finalistów i zwycięzców KFT to wybór najciekawszych prac spośród blisko dwóch tysięcy fotografii zakwalifikowanych do Konkursu. Pokonkursowe wystawy IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej prezentują nie tylko prace artystów-fotografików zajmujących się zawodowo dokumentowaniem teatru, ale także fotografów działających na co dzień w innych obszarach. Zagłębiając się w poszczególne fotografie poznajemy wyraziste osobowości posługujące się bardzo różnorodnym językiem wizualnym. Ze względu na uniwersalny i silny przekaz dotyczący ogólnoludzkiego doświadczenia część prezentowanych fotografii funkcjonuje w pewnym dystansie i niezależności od dokumentowanych spektakli.

Na wystawie monograficznej znajdą się wyselekcjonowane fotografie ze zbiorów prywatnych Karola Budrewicza – jednego z finalistów Konkursu Fotografii Teatralnej, będą to m.in. zdjęcia spektakli, osobowości teatralnych czy wydarzeń około teatralnych ukazujących z różnych, niekiedy zaskakujących, stron spotkania wokół polskiej sceny teatralnej w Legnicy.

Karol Budrewicz - fotograf, ma na koncie 11 wystaw indywidualnych i kilka zbiorowych. To jeden z najlepszych polskich fotografików teatralnych, zdobywca kilku nagród i wyróżnień, w tym w ramach Konkursu Fotografii Teatralnej na 250 - lecie Teatru Publicznego w Polsce. Publikował zdjęcia w "Gazecie Wyborczej", "Polityce", "Rzeczpospolitej", "Gazecie Wrocławskiej", e-teatrze i lokalnej prasie. Zawodowo związany z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie od kilku lat dokumentuje spektakle i inne wydarzenia teatralne. Absolwent Prywatnego Policealnego Studium Fotograficznego PHO-BOS we Wrocławiu oraz Wyższego Studium Fotografii AFA we Wrocławiu.

Zajmuje się fotografią dokumentalną i kreacyjną oraz technikami szlachetnymi. Wybrane wystawy:
• Wielkie Świętowanie, Hol Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, Legnica, 2018;
• XXVII Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego, Galeria Sztuki, Legnica, 2015,
• Odkrywanie, Cafe Modjeska, Legnica, 2009;
• Portret, Muzeum Ślężańskie, Sobótka, 2008;
Przypadek, dokumentacja, kreacja, Galeria Światłocień, Wrocław, 2004.

Program Festiwalu:
5.04.2019 /piątek/ godz. 15.00-18.00
Warsztaty teatralne dla uczestników festiwalu
sala teatralna Centrum Kultury AGORA
wstęp tylko dla uczestników FeTA
5.04.2019 /piątek/ godz. 18.30
Wernisaż wystawy finalistów i laureatów IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej oraz fotografie Karola Budrewicza – jednego z laureatów konkursu, z jego prywatnej kolekcji.
Galeria Centrum Kultury AGORA
wstęp wolny
6.04.2019 /sobota/ godz. 10.00-18.00
Prezentacje wybranych monodramów
sala teatralna Centrum Kultury AGORA
wstęp wolny
7.04.2019 /niedziela/ godz. 12.00-14.00.
Wręczenie nagród oraz prezentacja najlepszych monodramów
sala teatralna Centrum Kultury AGORA
wstęp wolny
7.04.2019 /niedziela/ godz. 17.00
spektakl mistrzowski
Spowiedź Chuligana. Jesienin
Andrzej Grabowski
sala widowiskowa Centrum Kultury AGORA
obowiązują bilety i zaproszenia

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama