Rymy i Bity: Pierwszy Kodex i nowa płyta producencka Tasa [POSŁUCHAJ]

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2019-03-11 23:06 | Zmodyfikowano: 2019-03-11 23:06

POSŁUCHAJ AUDYCJI:Wszystkie produkcje Volta, "Świeży materiał" Waco czy "Kompilacja 2" O$ki. To najbardziej klasyczne albumy producenckie przełomu wieków w polskim rapie. Co je łączyło? Gospodarze wszystkich krążków pochodzili z Warszawy. Hegemonię stolicy w 2002 roku postanowił przerwać duet z Wrocławia - Magiera i Laska (teraz jako L.A.). Wydany przez nich "Kodex" do dziś uznawany jest za jedną z kultowych płyt w polskim rapie. Co złożyło się na to, że do dziś ma tak wysokie miejsce w hierarchii? Przede wszystkim śmietanka gości i singiel - "Oczy otwarte" z udziałem Pezeta i Flexxipu. Co ciekawe jeden z najpopularniejszych utworów tamtego roku nie przełożył się na komercyjny sukces albumu. Dopiero po trzech miesiącach od premiery dotarł do zaledwie 32 pozycji na OLiSie.

Sama tracklista tamtego albumu robiła ogromne wrażenie. O.S.T.R., Tede (ich kawałki zostały zmiksowane w kolejnym singlowym teledysku), Fokus, DonGURALesko, Łona, Peja, Fisz, Fenomen czy WWO. To tylko część potężnej reprezentacji, która znalazła się na pierwszym "Kodexie".

Zapytałem hip-hopową społeczność na Twitterze jakie są dwie najbardziej kultowe płyty producenckie w polskim rapie i w większości odpowiedzi pojawia się właśnie "Kodex". To też mój wybór gdyby ktoś obudził mnie w środku nocy, ale.. czy ten album broni się po 17 latach od premiery? Z perspektywy czasu myślę, że nie jest tak dobry jak jego legenda. W 2002 roku byłem pewnie zachwycony większością numerów, ale teraz po wielu latach widzę to trochę inaczej. Wiem, że to krzywdzące oceniać album producencki przez rap zaproszonych gości (bity dalej bujają), ale siłą rzeczy na końcu sprowadza się to właśnie do tego. Przypominając sobie ostatnio "Kodex" myślałem tylko - gdzie ten pełen humoru Łona z własnego "Końca żartów" i "Złotej rybki" ze wspominanej "Kompilacji 2" O$ki? Wrażenia po czasie nie zrobił na mnie Peja, który był przecież wtedy absolutnie na krajowym szczycie po "Na Legalu?". Tede w gorszej formie niż się spodziewałem czy w końcu Włodi, Pono i Daf w "Na żywo", które bardzo lubię tyle, że... na drugim bicie, który L.A. wyprodukował na wydany rok później "...Jak nowonarodzony" legendarnego członka Molesty. 

Żeby nie było - "Kodex" ma miejsce w moich klasykach polskiego rapu, ale po latach mam wrażenie, że można było z tej płyty wycisnąć więcej. To trochę tak jak z Meczem Gwiazd w koszykarskiej lidze NBA. Na parkiecie oglądasz gwiazdy, ale mało, która daje z siebie 100%.

W drugiej części audycji skupię się już tylko na dźwiękach. W połowie lutego pojawił się nowy krążek Huberta Tasa "Unfinished". To 21 utworów od może nie należącego do najpopularniejszych, ale prezentującego bardzo wysoki poziom i cenionego w środowisku producenta oraz DJ-a. Hubert zaczął nagrywać tę płytę w Polsce, a skończył na Tajwanie, gdzie aktualnie mieszka. Azjatyckie akcenty da się na tej płycie usłyszeć z łatwością. "Unfinished" to krążek instrumentalny, a jedyne wokale jakie na nim znajdziecie to djskie cuty wykonane przez gospodarza. Wśród gości są instrumentaliści. Tas zaprosił Marka Pędziwiatra (EABS, NightMarks), Kubę Płużka, Tomka Nowaka czy zagranicznych Shingo Sekiguchiego i LINION-a. Z jednej strony bardzo cieszę się, że zagram ten album, z drugiej z ciężkim sercem dokonywałem selekcji - to płyta, której znakomicie słucha się w całości, z pięknymi przejściami między utworami. Celowo wybrałem krótsze utwory z "Unfinished", żeby zaprezentować szerszy wachlarz producenta.

PLAYLISTA AUDYCJI:

Magiera & L.A. feat. O.S.T.R - Na raz
Magiera & L.A. feat. Pezet, Emil Blef, Ten Typ Mes - Oczy otwarte
Magiera & L.A. feat. Fokus, Gutek - Są dni
Magiera & L.A. feat. WWO, Koras - Z dala od zgiełku
Magiera & L.A. feat. Fisz - Na sznurowadle
Magiera & L.A. feat. Łona - Piękny dzień by zadzwonić
Włodi feat. Pono, Daf - Na żywo
Hubert Tas feat. Tomek Nowak - Mr. Nobody
Hubert Tas - Let's begin
Hubert Tas - Like this, like that
Hubert Tas feat. Kacper Krupa - Say what?
Hubert Tas - B. Purdie's thing
Hubert Tas - Step up, step, step up
Hubert Tas feat. Michał Pijewski - Promises

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.