Miasto ma pomysł na zagospodarowanie terenu na Placu Społecznym [Prima aprilis]

Sigma&Pi, S. Balandis | Utworzono: 2019-04-01 07:58 | Zmodyfikowano: 2019-04-01 07:58
A|A|A

Dla wielu mieszkańców Wrocławia Plac Społeczny to przede wszystkim estakady, które od blisko 30 lat ułatwiają kierowcom jazdę w tej części miasta. Władze Wrocławia chcą jednak estakady zlikwidować, a teren przeznaczyć pod zabudowę. Co istotne ma być to zabudowa nawiązująca do pierwotnego charakteru dzielnicy.

Plac Społeczny. Jeden z kluczowych węzłów komunikacyjnych Wrocławia. Jego znakiem rozpoznawczym są dwie estakady, po których każdego dnia przejeżdża kilkadziesiąt tysięcy samochodów. Niestety stan techniczny estakad pogarsza się z każdym miesiącem. Dlatego już w zeszłym roku władze Wrocławia podjęły decyzję o ich rozbiórce. W listopadzie ubiegłego roku, do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wpłynął wniosek w tej sprawie. Urzędnicy tłumaczą, że rozbiórka związana jest z budową śródmiejskiej trasy południowej, która miałaby połączyć pl. Strzegomski z pl. Społecznym. Na tym jednak nie koniec. Z ujawnionych właśnie planów wynika, że władze Wrocławia chcą wykorzystać potencjał tej części miasta.

- Plac Społeczny to ponad 30 ha w ścisłym centrum miasta – przekonuje anonimowy urzędnik z Departamentu Prezydenta Wrocławia. - Ta przestrzeń powinna być lepiej i efektywniej wykorzystana.

Władze Wrocławia chcą przeznaczyć ten teren pod zabudowę. Część terenów ma zostać sprzedana deweloperom. Odtworzony ma zostać też przedwojenny układ ulic z uwzględnieniem ulicy Kujawskiej i Alei Słowackiego. Firmy, które zechcą stawać do przetargu, oprócz rynkowych stawek za grunt, będą musiały uwzględnić wymagania dotyczące stylu zabudowy.

- Naszym pragnieniem jest odtworzenie na tyle, na ile jest to możliwe przedwojennego charakteru zabudowy tej okolicy – wyjaśnia nasz rozmówca – a jest to wykonalne, bo dysponujemy wieloma planami i rysunkami budynków, które niegdyś tam stały.

Oczywiście wszystkie nowe obiekty będą musiały być budowane zgodnie z obowiązującymi normami, a więc na przykład posiadać odpowiednią ilość miejsc w podziemnych parkingach. Całość placu ma mieć charakter centrum biznesowo – mieszkalnego.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~kate
2019-08-11 17:57:32
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: 0
żaden prawdziwy urbanista nie podpisze się pod takim pomysłem. miasto jest i tak słabo przewietrzalne i zabetonowane - zwłaszcza w ostatnich latach. tak się niestety dzieje, gdy ludzie bez pojęcia pochodzący z prowincji i nie związani emocjonalnie z Wrocławiem chcą decydować o jego zabudowie - wszyscy prezydenci po 90 roku i większość radnych. smutne...
~greg
2019-04-11 22:35:07
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 1
ludzie łączcie się , rady osiedla trzeba zmobilizować to nasz głos a nie wymysły architektów i urzędników są najważniejsze jak w korei północnej- wódz wie najlepiej co mieszkańcom jest potrzebne szkoła dudkiewicza kwitnie dalej i jego interesy!!!
~////
2019-04-01 23:57:40
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 1
Kiedy będzie taka jakość bruku i torowisk za Sutryka, jak na załączonych fotografiach sprzed 100 lat?
~Zccvv
2019-04-01 16:24:06
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 2
To wcale nie jest taki prima aprilis....
~Gosc
2019-04-01 13:12:41
z adresu IP: (109.241.xxx.xxx)
Ocena: 4
Teren wart grube pieniadze bo w samym centrum jest co sprzedac jest i pewnie dzialka a co tam komunikacja na oslach niech jezdza. Widac tu polityke poprzednika ktory miasto mieszkancow i ich problemy widzial przez pryzmat mozliwych zyskow .
~mira
2019-04-01 11:45:50
z adresu IP: (217.230.xxx.xxx)
Ocena: 5
Wrocic do tego co bylo ?? Wlasnie zgory widac gdzie jest troche wolnego miejsca i co ??? nie ma go wiele, bo przeciez trzeba przez miasto przejechac i ulice musza zostac. Powrocmy do dorozek i koni i do tramwajow......Potrzeba tuneli, a nie kolejnych budynkow ze szkla i betonu, potrzeba drzew i laweczek.
~lolo
2019-04-01 11:37:28
z adresu IP: (80.53.xxx.xxx)
Ocena: 5
szklane domy, beton, banki, sztuczne drzewa, nie no przedwojenna budowa jak nic !!!!
~wrocławianin
2019-04-01 11:05:05
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 9
Delikatnie mówiąc to niezbyt rozsądny pomysł. Wrocław zakorkuje się 24/7.
~Kika
2019-04-01 10:44:22
z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
Ocena: 16
Skoro tak chcą powrotu do przedwojennego Wrocławia to proszę posadzić w Centrum Miasta i Śródmieściu drzewa, które były na każdej ulicy i zdobiły pięknie całe miasto.Teraz wycina się drzewa w Śródmieściu i stawia się budynki, tam gdzie ich nie powinno być .Mieszkańcom zabiera się to co powinni mieć ,te troszkę zieleni, małe skwerki z ławeczką .
~xxl
2019-04-01 09:59:37
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 4
Super pomysł tylko droga mogła by być pod ziemią tak jak w Wiedniu i zadowoleni byli by wszyscy .
~kovval
2019-04-01 08:53:33
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 9
prima aprilis
~////
2019-04-01 08:46:21
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 12
A kiedy domkną obwodnicę wewnętrzną budowaną przez 98 lat :) Z tego 16 lat pod dynamicznym Arlekinem? W obecnym czasie przydałby się tam park a nie osiedle. Centrum i tak już jest zatkane.
~Tym
2019-04-01 08:33:48
z adresu IP: (46.134.xxx.xxx)
Ocena: 3
Wyburzyć można,żeby to skrzyżowanie wybudować od nowa. Wystarczająco jest miejsca aby odróżnić te skrzyżowanie. Wszędzie na siłę bez alternatywy chcą ograniczyć.
~Doczekamy?
2019-04-01 08:28:17
z adresu IP: (82.160.xxx.xxx)
Ocena: 1
Kiedy tramwaj na Jagodno????
~Jak
2019-04-01 08:27:43
z adresu IP: (82.160.xxx.xxx)
Ocena: 5
Władze Wrocławia powinny zapoznać się z przedwojennym systemem komunikacji, który zapewniał szybki i wygodny przejazd przez miasto tramwajami. Tymczasem w tej chwili w autobusach tłok, jak po wojnie. A tramwaje są marzeniem wielu mieszkańców miasta np. z Jagodna.
~Niespodzianka
2019-04-01 08:24:49
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 7
Wrocław biedny, że aż piszczy. Będziemy mieli kolejną wizualizację i sprzedaż terenów dla deweloperów. Wiadomi kto rządzi w magistracie? Na pewno nie znajda futrzak, który jest medialną gwiazdą i przytulanką cieplaczka.
~pzdr
2019-04-01 08:22:35
z adresu IP: (185.32.xxx.xxx)
Ocena: 11
Zabudujmy cały Wrocław, a samochody sprzedajmy, co za debile w tym urzędzie pracują