Patricia Barber – "The Cole Porter Mix"

Andrzej Patlewicz | Utworzono: 2009-01-26 00:25 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Amerykańska kompozytorka, autorka tekstów, pianistka i wokalistka dała się poznać już wiele lat temu nagrywając zarówno standardy, jak i własne autorskie kompozycje. Później w znacznym stopniu oddaliła się od klasycznych utworów znanych z dokonań Elli Fitzgerald.

Jej śpiew to w większości nastrojowe melodeklamacje filozoficznych przemyśleń. Nie na darmo ma zresztą dyplom w tej dziedzinie. W muzyce zafascynowały ją niegdyś nowatorskie teorie Schoenberga, które przeniosła na grunt jazzowej improwizacji.

Pierwszy raz wystąpiła w Polsce na festiwalu Poznań Jazz Fair w połowie lat 90. Mieszka na stałe w Chicago, gdzie często występuje w tamtejszych klubach, a jej przyjaciółką jest Grażyna Auguścik, która jako asystentka producenta uczestniczyła w tworzeniu ostatniej płyty Patricii Barber - "The Cole Porter Mix".

Ważną częścią tego albumu są oczywiście kompozycje wielkiego Cole Portera. Wokalistka interpretuje je po swojemu, a pomagają jej w tym znakomici muzycy: saksofonista tenorowy Chris Potter, gitarzysta Neal Alger, kontrabasista Michael Arnopol oraz wymiennie dwaj perkusiści - Eric Montzka i Nate Smith.

Patricia Barber gra na fortepianie i śpiewa otwierając album tematem "Easy To Love". Potem pozwala nam się zanurzyć w "Late Afternoon And You", "I Get A Kick Out Of You", "You’re The Top", "Just One of Those Things", "Snow", "Get Out of Town", "I Concentrate On You", "In The Still of The Night", "What Is This Thing Called Love?", czy "Miss Otis Regrets". Włączając do repertuaru francusko brzmiący "C’est Magnifique" przywodzi na myśl paryski krajobraz, urok tamtejszych kafejek i bulwar zachodzącego słońca. Nie mogło zabraknąć w tym zestawie przepięknej urody noworocznej piosenki "The New Year’s Eve Song", która zamyka tę pełną uroku i przepięknych miłosnych natchnień płytę.


Patricia Barber – "The Cole Porter Mix"
Blue Note/EMI Music Poland

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama