DRJ: Orientacja zawodowa bez granic [ZOBACZ]

Piotr Słowiński | Utworzono: 2019-04-09 12:33 | Zmodyfikowano: 2019-04-09 12:36
A|A|A

fot. Joanna Mazurek

W jeleniej Górze spotkali się przedsiębiorcy, naukowcy i specjaliści by rozmawiać o zawodach przyszłości na polsko-saksońskim pograniczu. Konferencja edukacyjna "Orientacja zawodowa bez granic - zawody przyszłości" to część trwającego od trzech lat projektu, finansowanego z programu Inetrreg Polska-Saksonia, którego celem jest zachęcenie młodych ludzi do zdobywania konkretnych zawodów i umiejętności.
- Przekonujemy również pracodawców, że warto inwestować w młodych ludzi - mówi Piotr Miedziński, prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Polscy uczniowie, ale też dyrektorzy szkół odwiedzili niemieckie szkoły zawodowe i pracodawców z Saksonii, którzy organizują uczniowskie praktyki. Odwiedzili centra kształcenia. Mogli zobaczyć jak przebiega szkoleni zawodowe w Niemczech.

Zastępca dyrektora Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy Bartosz Kotecki mówi, że wielu pracowników w Polsce nie posiada specjalnych umiejętności, ale pracodawcy mogą szkolić ich na swoje potrzeby, korzystając ze środków publicznych. Jednak, jak zauważają uczestnicy konferencji, lepiej jest to robić już w szkole.

- Niemcy to robią nieprzerwanie od 200 lat - dodaje Maria Montowska z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. - Są tego efekty. U nas przez wiele lat robotnicy byli traktowani pogardliwie, a zdobycie wyższego wykształcenia było marzeniem i szansą. W Niemczech robotnik jest tak samo szanowany jak lekarz. Skutki naszego stosunku do zawodów robotniczych odczuwamy do dziś. Zamiast specjalistów, robotników, kształcimy w nadmiarze ludzi z wykształceniem ogólnym.

Maria Montowska mówi, że zmiana profilu nauczania w szkołach ponadpodstawowych odbywa się powoli, nawet zbyt wolno. Wynika to z przyzwyczajeń szkół i pracodawców. Widać jednak jaskółki zmian.

- Prowadzimy inne przedsięwzięcia mające pomóc młodym ludziom wejść na rynek pacy - mówi Katarzyna Harbul-Bala z KARR. -Uczymy jak się zaprezentować w czasie rozmowy o pracę, jak pracować w zespole. Niestety tych umiejętności nie dają szkoły. Daje je za to nasza "Akademia Przedsiębiorczości", w której uczestniczy kilka szkół i jeleniogórski wydział Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

A jakie będą tytułowe "zawody przyszłości"? Na pewno będą to zawody związane z rozwojem usług cyfrowych i zawody związane z obsługą mieszkań, infrastruktury i ruchu turystycznego. Na pewno będą też potrzebni trenerzy różnych umiejętności i jak zauważyła Maria Montowska, być może będą znów potrzebni specjaliści od naprawiania różnego rodzaju sprzętu. Bo coraz mniej ma być rzeczy jednorazowych.

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama