Rymy i Bity: Największy klasyk w historii. Nas - "Illmatic" [POSŁUCHAJ]

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2019-04-16 07:20 | Zmodyfikowano: 2019-04-16 07:20
A|A|A

fot. BT

POSŁUCHAJ AUDYCJI:

Jedno z przykazań mówi "Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą". Gdyby stworzyć hip-hopowe przykazania z pewnością znalazłoby się w nich - "Przynajmniej raz w roku, w okresie rocznicy wydania, posłuchać Illmatic - Nasa". Legendarny album w tym tygodniu będzie obchodził 25 rocznicę wydania. 19 kwietnia 1994 roku rapowy świat zmienił się na zawsze. To było tylko niecałe 40 minut rapu. Tylko 10 numerów. Ale to była płyta idealna.

Fantastycznie liryczny i ze sposobem swojego rapowania Nas natchnął pokolenia kolejnych raperów. Reprezentant Nowego Yorku zebrał też śmietankę producentów. DJ Premier, Pete Rock, Large Professor i Q-tip. To pierwszy w tamtych czasach album, który miałby tak mocny skład na bitach. Uważany za najbardziej opiniotwórczy w hip-hopowych kręgach magazyn "The Source" dał tej płycie perfekcyjną ocenę - 5 mikrofonów. Nigdy wcześniej się to nie zdarzyło. Nawet inny legendarny album "Chronic" Dr. Dre, otrzymał 4,5. Co ciekawe nigdy nie przełożyło się to na komercyjny sukces choć "Illmatic" znał każdy. Platyną (milion sprzedanych egzemplarzy) pokrył się dopiero w 2001 roku. W audycji postaram się wyjaśnić dlaczego tak długo zajęło osiągnięcie tego pułapu.

archiwalna recenzja z magazynu "The Source"

A co zagram z "Illmatic"? Wszystko. W weekend zastanawiałem się, który z numerów (poza intrem "The Genesis") jest najlepszy. Odpaliłem Nasa i przypomniałem sobie, że nie sposób wybrać jeden utwór. Każdy z nich jest klasykiem. Nie bez przyczyny zatem ten album nazywa się hip-hopową biblią.

Playlista audycji:

Nas - N.Y. State Of Mind
Nas feat. AZ - Life's A Bitch
Nas - The World Is Yours
Nas - Halftime
Nas - Memory Lane (Sittin' In Da Park)
Nas - One Love
Nas - One Time 4 Your Mind
Nas - Represent
Nas - It Ain't Hard To Tell

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama