Karpacz jak Zakopane? Mieszkańcy mówią "dość", miasto się już dusi

Piotr Słowiński | Utworzono: 2019-04-17 11:41 | Zmodyfikowano: 2019-04-17 11:43
A|A|A

Fot. Urząd Miejski w Karpaczu

5-tysięczny Karpacz ma 11,5 tysiąca miejsc,a 27-tysięczne Zakopane - niespełna 13 tysięcy.

Samorządowcy Karpacza chcą referendum, w którym mieszkańcy mają się wypowiedzieć, czy chcą dalszego rozwoju zabudowy.

Radny Wiesław Czerniak, który pomysł zgłosił, jest przekonany, że mieszkańcy powiedzą "dość":

Mieszkańcy Karpacza nie dostają zgód na przyłączanie się do wody i ścieków, mają problemy z parkowaniem, z dojazdem, z zakupami i mają tego dość:

Wniosek Wiesława Czerniaka zgłosił także burmistrz Radosław Jęcek. Jednocześnie zaczynają się prace nad studium uwarunkowań przestrzennych Karpacza.

Ze wstępnych danych wynika, że w Karpaczu można teoretycznie dobudować jeszcze około 300 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowych. To jedna trzecia tego, co obecnie istnieje. Karpacz jednak staje się coraz trudniejszy do życia. Miasto, choć zarabia, systematycznie się wyludnia. Obecnie ma poniżej 5 tysięcy mieszkańców. Sprawą referendum w Karpaczu zajmie się rada miasta.

POSŁUCHAJ:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~wojtek
2019-04-25 04:22:49
z adresu IP: (185.153.xxx.xxx)
Ocena: 8
Co do Gołębia to też dużo ludzi chodzi tam na basen, dyskoteki, przedstawienia teatralne i inne imprezy, które co rusz są organizowane. Hotel wygląda jak wygląda, ale faktem jest że przyniósł dużo dobrego dla lokalnej społeczności. Choć może niepodobać się to okolicznym pensjonacikom, bo mają mniej klientów. Tylko co te pensjonaciki dawały mieszkańcom? Pojedźcie ludzie na czeską stronę gór i popatrzcie jak Czesi zbijają biznes na przyjezdnych dzięki atrakcyjnemu położeniu w takim Pecu, Szpindlu czy Harachowie. A wy tylko narzekacie. Ręce opadają.
~wojtek
2019-04-25 04:14:50
z adresu IP: (185.153.xxx.xxx)
Ocena: 10
Miasto się dusi, bo przeżywa boom rozwojowy. Nic nowego, będzie kasa z podatków to wybudują drogi i pozostałą infrastrukturę i będzie lepiej niż jest. Nie rozumiem tych narzekań. Mało miasteczek tej wielkości może pochwalić się tyloma nowymi inwestycjami. Jakby nic nie budowano to byłoby lepiej? Wyjedź jeden z drugim do takiej Niemczy, Lubomierza czy Wojcieszowa gdzie psy d.pami szczekają to docenisz to co masz i przestaniesz marudzić. Chyba że rzeczywiście tak jak piszą są to hejterzy z innych miast.
~karpaczanin
2019-04-24 22:20:34
z adresu IP: (185.220.xxx.xxx)
Ocena: 8
Ależ się zaroiło mieszkańcami Karpacza na wrocławskim portalu. Zamknijcie jadaczki hejterzy i zajmijcie się syfem w swoich wygwizdówkach. Wiem, że chcielibyście mieszkać w takim Karpaczu i bardzo zazdrościcie, ale nie dla psa kiełbasa.
~Beata
2019-04-24 19:33:30
z adresu IP: (68.168.xxx.xxx)
Ocena: 7
A z czego niby żyją ci mieszkańcy Zakopanego, skoro miejsc noclegowych tam mniej niż w Karpaczu?? W Karpaczu się nie przelewa. Już uwierzę w te dane. Zamiast cieszyć się że mieszkają w miejscu gdzie chętnie przyjeżdża wielu turystów to marudzą. Nie podoba się - to won do jakiegoś Pcimia! Sama jestem mieszkanką Karpacza i uważam, że to najpiękniejsze miejsce na świecie.
~przewodnik
2019-04-24 16:54:55
z adresu IP: (185.156.xxx.xxx)
Ocena: 8
Marnujesz się Mrugalski vel Mrozen na tym portalu. Skoro masz dowody na niszczenie środowiska przyrodniczego to wal do prokuratury zamiast zaśmiecać portale pod różnymi nickami. Z tej dyskusji też zrobiłeś jeden wielki ściek. Większość komentarzy to twoja robota. Tylko nicki ci się zmieniają. Masz swojego bloga którego nikt nie czyta, to tam się produkuj. A dyskusje o Karpaczu zostaw jego mieszkańcom. Skoro ty nim nie jesteś to przestań uszczęśliwiać wszystkich na siłę. Bo zaraz ktoś ciebie "uszczęśliwi" (tak, że zapamiętasz do końca życia). Jak myślisz, że napiszesz każdy post pod innymi nickiem i z innego IP i nikt cię nie namierzy to się grubo mylisz. Są tacy co cię dobrze znają i twoje metody.
~przewodnik
2019-04-24 16:53:37
z adresu IP: (185.156.xxx.xxx)
Ocena: 7
Mrozen vel Przyjezdna i inne nicki - wyluzuj. Wiemy, że nienawidzisz Karpacza i czuwasz na portalu, ale masz swojego bloga (którego nikt nie czyta) i tam się produkuj zamiast zaśmiecać portal z dziesiątków nicków. Kogo próbujesz nabrać? Śmieci to są tacy ludzie jak ty i twoja rodzina, którzy nawet nie mieszkają w Karpaczu ale próbują wszystkich tam ustawiać. Dobrze się przynajmniej podpisałeś - Przyjezdna. Skoro nie jesteś z Karpacza to stul mordę i zajmij się swoim grajdołkiem. Możesz pozbierać śmieci w swoim wypizdówku zamiast pluć na inne miasta.
~Przyjezdna
2019-04-24 13:00:15
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -9
A już o tonach śmieci rzucanych gdzie popadnie to nawet wstyd pisać. Po wyjeździe co weekendowym lub co świątecznym, śmieci począwszy od szlaków a skończywszy na wszystkich ulicach, rowach,strumykach,parkach. Turyści oczywiście w cudzysłów wezmę tą nazwę , jakby zapomnieli że są w miejscu, o które trzeba dbać szczególnie, koszmar wyjść na spacer ,bo można zobaczyć cały przekrój . Razem z turystami zalatwiajacymi swoje potrzeby fizjologiczne pod płotem domu.
~Przyjezdna
2019-04-24 12:30:52
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -10
Czy Ty Zbigniewie, mierzysz ludzi swoją miarą? I czy myślisz, że inni ludzie, oprócz dziennikarzy,nie umieją czytać? Czy może jesteś niewidomy ? Nie widzisz problemu swojego miasta i okolicy? Ja mieszkam w Karpaczu od 4 ponad lat i rozmawiam z mieszkańcami i wiem jakie mają zdanie w większości.Czy widziałeś napisy na murach -stop budowom apartamentowców. Czy nie widzisz wycinania drzewostanów na każdej możliwej wolnej przestrzeni? Czy nie widzisz zwierząt błąkających się między pensjonatami i drogami asfaltowymi? Proponuję przejść się co jakiś czas po Karpaczu i zobaczyć . Rozumiem , że niektórym kasa przesłania wszystko co rzeczywiste.
~Zbigniew z Karpacza
2019-04-24 11:48:56
z adresu IP: (95.174.xxx.xxx)
Ocena: 10
Skąd tu tyle hejtu? Nie wierzę, że te komentarze piszą mieszkańcy Karpacza. Ciekawe z czego ludzie by żyli, jak ograniczy się budowę hoteli i pensjonatów? Spośród moich znajomych dosłownie nikt nie jest przeciwnikiem rozwoju Karpacza. Dziennikarz dobrał sobie jedną osobę, która mówi to co mu pasuje, i myśli, że ten ktoś wypowiada się w imieniu wszystkich mieszkańców. Bardzo rzetelny artykuł. Problemem Karpacza jest nie to, że się coś buduje, tylko, że infrastruktura nie nadąża za nowymi inwestycjami.
~John
2019-04-23 14:21:58
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -7
Kicz, zakopiańszczyzna i Gołębiewski, dziękuję za taki odpoczynek.
~Borys
2019-04-23 14:01:30
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: -10
Ja wyjechałem jak jeszcze było to małe, spokojne miasteczko. A wyjechałem do Warszawy i tu zacząłem doceniać co opuściłem. A teraz, kiedy tam czasem zaglądam, nie widzę żadnej różnicy w porównaniu do Warszawy. Korki na głównej ulicy jak na Marszałkowskiej, tłumy ludzi. Brakuje tylko wieżowców i metra. Żal patrzeć na to co się stało z tym miejscem przez ostatnie 15 lat.
~osa
2019-04-23 10:17:28
z adresu IP: (213.195.xxx.xxx)
Ocena: -7
trzeba było myslec i się porządnie buntowac jak wydawano zgody na Gołebiewskiego - ten moloch to koszmar! Od początku planowana samowola budowlana , zalegaliowana przez urzędników!
~Skytex
2019-04-23 09:26:44
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: -8
A PIĘKNY GOŁĘBIEWSKI, fakt konferencje, zjazdy no i ile tam pięter więcej się nadbudowali?? Wystarczy porównać z Pec pod Śnieżku, i wyciągnąć wnioski. tam czysto więcej przestrzeni a Karpacz reklama na reklamie, każdy byle większy pensjonat walnąć kiełbasa, Lego, kebab, spa oi pizza lala. W Czechach zazwyczaj restauracje knajpy są tam gdzie ludzie śpią...
~ Skromny pensjonacik
2019-04-23 09:11:34
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -9
Burmistrz chce zatrzymać budowy, ale klepie kolejne...najlepsza jest jego dzielnica, obraz nędzy .. Siwa Dolina . A jak Nadchodzą jakiekolwiek święta to z rodziną wyjeżdża z Karpacza bo Mu tu za tłocznie w tym Karpaczu .....
~Mieszkaniec
2019-04-23 08:08:27
z adresu IP: (185.230.xxx.xxx)
Ocena: -8
Wszystko się zgadza. W sezonie nie da się przejechać przez Karpacz, przejście przez jezdnie bardziej przypomina ucieczkę, a zakupy najlepiej wtedy robić o 7 rano zaraz po otwarciu sklepu. O czasie na relaks trzeba zapomnieć, bo turyści niejednokrotnie zachowują się jak zwierzyna podczas godów i uważają, że respektowanie choćby ciszy nocnej (podczas,której mieszkańcy przecież odpoczywają po piekiełku w pracy w dzień) zupełnie ich nie dotyczy bo przecież "jestem na wakacjach to mi wolno wszystko". Jak tak dalej pójdzie, to w Karpaczu zostaną wyłącznie tłumy turystów, mieszkających w nowiutkich apartamentach i starsi mieszkańcy, którym wyprowadzić się już po prostu się nie opłaca.
~Kasia
2019-04-19 18:23:00
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -9
JESZCZE trochę i miasto weźmie przyklad z Sycylii, która się wyludnia i nie ma rąk do pracy, a teraz domy sprzedają za 1 E, żeby tylko ściągnąć stałych mieszkańców.
~Janek
2019-04-19 14:30:09
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -9
Radny Czerniak powinien zacząć od siebie. Zdaje się, że na Kolejowej ma pensjonat. Niech go zamknie!
~Przyjezdna
2019-04-19 12:57:38
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -8
To, na co władze miasta wydają zgodę,czyli na pozwolenia na nowe budowy zwłaszcza apartamentowców,a co za tym idzie niszczenie struktury roślinnej i zwierzęcej (wycinka drzew i roślin, zagrabianie terenów żyjących jeszcze tu zwierząt) doprowadzi niestety do tego ten piękny jeszcze teren Karpacza do zapewne "pieknego" w przyszlosci widoku samych budowli.I to niestety będziemy podziwiać. Przykro jest patrzeć na dewastację okolic Karpacza. ,"Gratuluję" takiej postawy władzy. Ja jestem i będę przeciwko takiemu rozwojowi infrastruktury turystycznej. Potrzebujemy tutaj porządnej manify obrońców przyrody.
~hahaha
2019-04-19 08:06:35
z adresu IP: (185.230.xxx.xxx)
Ocena: 11
"Trzeba będzie stopniowo ograniczać..." Hahaha
~Dominik
2019-04-19 07:35:56
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: -8
Wychowalem sie w Karpaczu, wyjechalem z niego. Choć go kocham- za nic nie wrócę.
~Roman
2019-04-19 06:04:25
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -8
To już nie jest ten Karpacz co jeszcze parę lat temu nie jest już kameralne tylko jeden zgiełk a szkoda
~Big
2019-04-19 00:43:19
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -8
Jeszcze trochę apartamentowcow powstanie i dopiero wtedy burmistrz powie dosyć. A na razie łapkę pod stołem wyciąga po swoją dole.
~Manurek
2019-04-19 00:20:29
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -7
Niech urzędnicy z Karpacza w końcu płacą kary. Bo te w sezonie turystycznym wylewanie ścieków z oczyszczalni i zabijanie ryb to już przegięcie. Trują środowisko a nikt za to nie beknie, jeden drugiego kryje, patologia.
~Typ
2019-04-18 21:33:19
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: -4
Niech się w końcu radni z burmistrzem wezmą za plan zagospodarowania i pod stołem nie zmieniają mieszkańcom łąk na budowlane. 9 lat zmarnowane i tylko pozoracja.
~pawel
2019-04-18 20:12:48
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: -5
apartamentowce trzeba bylo wykreslic 3 lata temu zanim zniszczyli miasto
~Zwolennik Karpacza
2019-04-18 19:35:07
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 7
Jak ktoś nie ma pomysłu na rozwój tylko chcę chamowac inwestycje to niech robi z głową i się po radzi doświadczonych osób bo inaczej wychodzi na to ze Karpaczem żądza ludzie nieodpowiedzialni trzeba niedopuscic do sytuacji jsk inne regiony np w europie gdzie miejscowosci sie wymieniają. Tu mozna by bylo pozwolic na rozwoj Karpacza nowego np w innym mijscu zrobic wiecej chodników. Oswietlen itp zeby ludziechetnie spacerowali przeciesz w Karpaczu to jest jakis koszmar???
~Kat
2019-04-18 19:30:12
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: -8
Niepodoba sie a z tego zyjecie
~Były mieszkaniec
2019-04-18 18:28:47
z adresu IP: (185.101.xxx.xxx)
Ocena: -7
Ja się wyprowadziłem i bardzo się cieszę. Jedynie kiedy odwiedzam rodzinę czy znajomych, wracają złe wspomnienia.
~kolo
2019-04-17 15:57:15
z adresu IP: (83.12.xxx.xxx)
Ocena: -6
To dokładnie widać po ilości nieruchomości zgłoszonych do sprzedaży. Taka sama ilość wystawionych do sprzedaży jest w Szklarskiej Porębie. To dowodzi ,że mieszkańcy mają dość.
~derto
2019-04-17 15:10:35
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: -6
Przecież Gołębiewski obiecał osobna drogę do hotelu od wjazdu do Karpacza i co???
~Mieszkanie Karpacza
2019-04-17 14:59:14
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 10
Jakoś mi to nie przeszkadza
~Grzegorz
2019-04-17 14:12:52
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -3
A ten... turyści nie mogą ze swego grona wybierać samorządu, jak mieszkańców nie stanie?