Bransoletki Życia trafią do seniorów z Głuszycy i Jedliny-Zdroju

Bartosz Szarafin, GN | Utworzono: 2019-04-19 08:05 | Zmodyfikowano: 2019-04-19 08:07
A|A|A

fot. Facebook Jedlina-Zdrój/Bartosz Szarafin

Seniorzy pod całodobową opieką i to we własnych domach? To możliwe. Głuszyca i Jedlina-Zdrój rozpoczynają pilotażowy program teleopieki nad seniorami. Najbardziej potrzebujący otrzymają specjalne Bransoletki Życia. Co skłoniło włodarzy do wejścia w ten projekt? Jak mówią burmistrzowie Roman Głód i Leszek Orpel, odwiedzając mieszkańców jeszcze w czasie kampanii wyborczej, napotykali często samotnych seniorów:

Pilotażowy program potrwa rok. Skorzystają z niego 32 osoby w wieku 65+ (po 16 seniorów z każdej gminy). Utrzymanie bransoletek sfinansują włodarze. Urządzenia pozwolą monitorować stan seniorów przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu. Bransoletkę opisuje Krzysztof Cięciak, z firmy, która dostarczyła to rozwiązanie:

Niewykluczone, że roczny pilotaż przerodzi się w stałą współpracę. - Innowacyjne technologie będą dbać o seniorów - mówi Joanna Fornalska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Jedlinie-Zdroju:

Jak szacują urzędnicy - w Jedlinie mieszka 4600 osób. Ponad 30% z nich to seniorzy. Chętni do skorzystania z tzw. Bransoletki Życia będą mogli się zgłaszać do ośrodka. O tym czy ją otrzymają zadecyduje kryterium wieku, dochodowe oraz kolejność zgłoszeń.

System telemedycyny działa w Polsce już od ponad 5 lat. Z powodzeniem jest wykorzystywany m.in w Krakowie, Poznaniu czy Toruniu. Łącznie pod całodobową opieką jest już ponad 700 seniorów w całym kraju.

 

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama