Rymy i Bity: "Ventura". Nowa płyta Andersona .Paaka [POSŁUCHAJ]

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2019-04-29 23:09 | Zmodyfikowano: 2019-04-29 23:09
A|A|A

fot. Anderson .Paak - Ventura

POSŁUCHAJ AUDYCJI:

Był początek 2016 roku i w Stanach Zjednoczonych ukazała się płyta, która wystrzeliła mnie w kosmos. "Malibu" Andersona .Paaka to do dziś jeden z moich ulubionych albumów ostatnich lat. Z wypiekami na twarzy czekałem zatem pod koniec ubiegłego roku na jego kolejny krążek "Oxnard". Paak poszedł na nim w bardziej rapową stronę, bo chciał stworzyć płytę, o której marzył słuchając w szkolnych czasach m.in "The College Dropout" Kanyego Westa i "The Blueprint" Jay-Z. Efekt? Raczej rozczarowujący. Choć płyta była dobra, to z nostalgią wracałem do "Malibu". Kto miał podobne odczucia ten na pewno będzie zadowolony z nowej płyty "Ventura", która co ciekawe była tworzona równolegle z poprzednim "Oxnard".

Reprezentant Kalifornii wrócił do swojej śpiewającej natury. Soul, funk, R&B w tych gatunkach Paak jest w Ekstraklasie i pokazuje to na przestrzeni 11 numerów. Rapowych wstawek jest bardzo niewiele. Gospodarz podaje je ze smakiem, a dodatkowo w jednym z numerów przyprawia je - po bardzo długim oczekiwaniu na zwrotkę - Andre 3000 z legendarnej grupy OutKast, który pojawia się w otwierającym "Come Home". Ten utwór jak i znacząca większość z 11 numerów traktuje o miłości, rozstaniach i relacjach damsko-męskich. Swoją drogą te, które mają inną tematykę - "Yada Yada" i "King James" - umieściłbym chyba jako najsłabsze na całym krążku. Całość wypada jednak fantastycznie, szczególnie numery ze śpiewającymi gośćmi w tym ABSOLUTNIE PRZEPIĘKNY "What Can We Do?" gdzie zostały wykorzystane wokale nieżyjącego już Nate Dogga. Cały numer zrobiony jednak został tak, że gdyby ktoś o tym nie wiedział, mógłby pomyśleć, że obaj spotkali się w jednym studiu. Paak pięknie śpiewa, ale pochwalić trzeba również producentów, czyli... także samego Andersona. Gospodarz samodzielnie wyprodukował bit do "Chosen One" i nie poszedł w tym na łatwiznę zmieniając motyw w trakcie utworu. Współprodukował też cztery inne piosenki - i podobny patent wykorzystał także w "Winners Circle" do którego dołożył się jeszcze Nguyen (to jeden z tych numerów gdzie Paak obok śpiewu dorzuca rap). Inne ksywki? Bez czytania creditsów każdy fan czarnej muzyki pozna kto zrobił bit do "Twilight". Pharell Williams! W singlowym "Make it better" gdzie gościnnie występuje Smokey Robinson, palce maczał też The Alchemist.

Całość trwa niespełna 40 minut i choć zazwyczaj przy nowych albumach staram się robić selekcję złożoną z maksymalnie sześciu numerów - tak, żeby zostawić Wam jeszcze coś do odsłuchu i nie zdominować audycji przez jedną płytę - to tym razem zagram ich nieco więcej. Zapewniam, że warto. Jest kwiecień. "Ventura" pachnie jak piękna wiosna i ciepłe lato. Jestem pewien, że zimą ustawimy ją wśród najlepszych płyt roku.

PLAYLISTA AUDYCJI:

NoName - Song 32
Anderson .Paak feat. Smokey Robinson - Make it better
Anderson .Paak feat. Nate Dogg - What Can We Do?
Anderson .Paak feat. André 3000 - Come Home
Anderson .Paak - Winners Circle
Anderson .Paak feat. Sonyae Elise- Chosen One
Anderson .Paak - King James
Anderson .Paak - Twilight
Anderson .Paak feat. Brandy - Jet Black
Anderson .Paak feat. Lalah Hathaway - Reachin' 2 Much

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama