Czarna Ameryka w maju we Wrocławiu. Kompleksowo o kulturze afroamerykańskiej

materiały prasowe, jk | Utworzono: 2019-04-29 15:13
Czarna Ameryka w maju we Wrocławiu. Kompleksowo o kulturze afroamerykańskiej - Monsters and Men
Monsters and Men

– To spełnienie moich marzeń – mówi o wydarzeniu jego pomysłodawczyni i organizatorka Marta Wróbel, dziennikarka i aktywistka kulturalna, która od lat zajmuje się kulturą czarnych Amerykanów. – Chcę pokazać różne oblicza tzw. Czarnej Ameryki, od poważnych spraw społecznych po lżejsze tematy popkulturalne, muzyczne, filmowe. Wpływ Afroamerykanów na współczesną kulturę popularną jest nie do przecenienia, nie tylko w USA. Od wszechobecnej kultury hip-hop, przez modę, film, po kulinaria. Chcę opowiadać ciekawe historie, bawić, ale i edukować. Mam nadzieję, że tegoroczna Czarna Ameryka to początek czegoś większego, cyklicznego – dodaje.

Ekskluzywny pokaz filmu z gwiazdami
To będzie pierwsza i jedyna okazja we Wrocławiu oraz druga w Polsce, po tegorocznym festiwalu Off Camera, aby zobaczyć na dużym ekranie niepokazywany wcześniej u nas dramat „Monsters and Men” (USA/2018) w reżyserii i ze scenariuszem Reinaldo Marcusa Greena. Pierwszy dzień dwudniowego wydarzenia Czarna Ameryka (czwartek, 9 maja) rozpocznie się właśnie projekcją filmu w Dolnośląskim Centrum Filmowym (ul. Piłsudskiego 64 A, godz. 19.00).

Obraz zachwycił na ubiegłorocznym festiwalu filmowym Sundance, gdzie reżyser Reinaldo Marcus Green otrzymał Nagrodę Specjalną Jury za Wybitny Debiut Fabularny. Akcja dramatu toczy się w Nowym Jorku na Brooklynie, w dzielnicy Bedford-Stuyvesant. To właśnie tam zostaje zostaje zastrzelony przez policję czarnoskóry mężczyzna. Zabójstwo nagrywa komórką młody ojciec (Anthony Ramos), po czym staje przed dylematem: ujawnić mediom nagranie, a tym samym narazić na nieprzyjemności siebie i swoją rodzinę czy mieć poczucie współudziału w przestępstwie? Zdarzenie zmienia jego życie i dwóch innych osób: czarnoskórego policjanta (John David Washington) i nastolatka (Kelvin Harrison Jr.). Ten ostatni z beztroskiego licealisty staje się aktywistą walczącym z przemocą i niesprawiedliwością społeczną wobec czarnych Amerykanów. Obraz porusza ważny temat w czasach ruchu Black Lives Matter, Ameryki Trumpa, rządów innych populistów na świecie i szerzej – międzynarodowej dyskusji o prawach wszelkich mniejszości oraz prawach człowieka.

Set DJ-ski w kinie, Brooklyn na ekranie 
Zaraz po projekcji w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się dyskusja o filmie i o tym, jak przez lata muzyka hip-hop zmieniała się w roli komentatora spraw Czarnej Ameryki. Gośćmi Marty Wróbel będą dziennikarz Dawid Bartkowski (m.in. Interia, goodkid.pl, dyrektor artystyczny Polish Hip-Hop Festival) i Radek Miszczak - dziennikarz i aktywista muzyczny, współautor książek "Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop"(2005), "Dusza, rytm, ciało. Leksykon muzyki r&b i soul" (2008), przez lata promotor festiwalu Hip-Hop Kemp PL. 

Około g. 22, po zakończeniu dyskusji, goście seansu przeniosą się do przestrzeni bankietowej, gdzie godzinnego seta zagra Wojtek Furmaniak – wrocławski DJ i promotor imprez, odpowiedzialny za popularny cykl letnich eventów muzyczno-gastronomicznych Rap Szalet.

Hołd dla Jaya-Z w Nietocie, impreza z najlepszymi DJ-ami
Piątek, 10 maja to kolejny dzień wydarzenia Czarna Ameryka, tym razem poświęcony jednemu z najlepszych i najpopularniejszych raperów na świecie – Jayowi-Z. O g. 22.00 we wrocławskim klubie Nietota ul. Kazimierza Wielkiego 50) w ramach Tribute to Jay-Z Party specjaliści od czarnych brzmień DJ Creon, Dejot i Funk Fu zagrają oryginalne utwory rapera, edity i remiksy jego przebojów, znane i mniej znane featuringi i kompozycje, z których sample zostały przez artystę wykorzystane. Wybór padł na Jaya-Z z dwóch powodów. Po pierwsze, raper wychował się w Marcy Projects, w Brooklyńskiej dzielnicy Bedford-Stuyvesant, gdzie toczy się akcja filmu. To miejsce ukształtowało go, zainspirowało wiele jego tekstów, tu zaczynał swoja karierę. Po drugie: w tym roku ten jeden z najważniejszych artystów hip-hopowych obchodzi okrągłe, 50-te urodziny. Zapraszamy na tańce do rana. Nie obędzie się bez niespodzianek.

Reklama