Wystawa numizmatyczna w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Bartosz Szarafin, mk | Utworzono: 2019-05-11 11:10 | Zmodyfikowano: 2019-05-11 11:14
A|A|A

Fot. Muzeum Papiernictwa

W muzeum pokazano niemieckie marki odkryte jesienią ubiegłego roku w kapsule czasu kościoła w Lutomierzu.

- To pieniądze z okresu hiperinflacji z 1924r. Znalezisko ma niewielką wartość materialną, jednak jest niezwykle cenne pod względem historycznym - wyjaśnia Maciej Szymczyk - Dyrektor Muzeum Papiernictwa:

- W obiegu pojawiały się wówczas banknoty o coraz wyższych nominałach, idących nawet w biliony marek. Co gorsza wydrukowane nawet kilka miesięcy wcześniej miliardy szybko stawały się bezwartościowe - dodaje Marta Nowicka.

Zgromadzonych banknotów pod koniec 1923 roku nie opłaciło się wymienić na nowe marki, gdyż można było za wszystkie razem uzyskać niespełna 3 fenigi. Jak mówią muzealnicy: Ciekawość historyków budzą nierozcięte arkusze 21 banknotów o nominale 10 tys. i 24 banknotów po 50 tys. marek z początku i końca 1922 r. Marka wówczas tak szybko traciła na wartości, że wydrukowanych banknotów o takich nominałach już nie opłacało się nawet rozcinać.

Na wystawie zobaczymy zarówno banknoty i monety, jak i całe arkusze z banknotami. Są także zdjęcia dzieci, które po denominacji bawiły się całymi plikami pieniędzy robiąc z nich np. latawce. Dla odniesienia warto dodać, że po denominacji za 1 nową markę, trzeba było wydać 1 bilion starych.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama