Najlepsi „kryminaliści", Żywa Biblioteka, zapowiedź Simchy i zaproszenie do Księgarni Hiszpańskiej [WIDEO]

Bartosz Synowiec | Utworzono: 2019-05-31 12:30 | Zmodyfikowano: 2019-05-31 12:34
A|A|A

Wojciech Chmielarz w studiu RWK

We Wrocławiu trwa wielkie święto literatury popularnej, jakim jest z pewnością Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Tuż po godzinie 16. gościliśmy będziemy dwoje autorów, którzy w tym roku występują i spotykają się z wrocławską publicznością w kilku rolach – podczas spotkań z publicznością, wykładów i warsztatów literackich. Przede wszystkim oboje są nominowani do Nagrody Wielkiego Kalibru, czyli w konkursie na najlepszą książką roku – w finałowej siódemce są aż trzy książki naszych gości, które opublikowało wydawnictwo Marginesy. Oboje zresztą są już laureatami tej prestiżowej nagrody Marta Guzowska w 2013 za „Ofiarę Polikseny", a Wojciech Chmielarz w 2015 za „Przejęcie". Tym razem porozmawiamy o ich najnowszych książkach a szczególnie nominowanych do Kalibru 2019: „Ślepym archeologu" Guzowskiej oraz „Żmijowisku" i „Cieniach" Chmielarza.

Od wielu lat Biblioteka Miejska we Wrocławiu organizuje w Mediatece „Żywą Bibliotekę". To akcja, której celem jest promowanie praw człowieka i zapobieganie przejawom dyskryminacji wobec mniejszości oraz wyjątkowa okazja poznania osób, których się na co dzień nie spotyka i często o nich niewiele wie. W tym roku już 7 i 8 czerwca będzie można porozmawiać z „żywą książką" (m.in. ateista, Ukrainka, ksiądz, mama dziecka z zespołem Aspergera, DDA, gej, Syryjczyk, katechetka, , uchodźczyni z Donbasu). O szczegółach akcji opowiedzieli nam Kamila Prociów, pedagożka, wykładowczyni akademicka, od 12 lat fanką i współorganizatorką Żywej Biblioteki oraz jeden z jej bohaterów – polski Żyd, pochodzący z rodziny o różnorodnych korzeniac.

1. czerwca we Wrocławiu rozpocznie się 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha . O Dniu Książki Żydowskiej na festiwalu i literaturze żydowskiej opowiedziała dr Joanna Lisek, literaturoznawczyni, tłumaczka, pracowniczka naukowa Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie wykłada kulturę żydowską oraz język jidysz.

Na cały czerwcowy zestaw wydarzeń literackich zaprosiła do wrocławskiej Księgarni Hiszpańskiej jej szefowa, Ewa Malec, wybrana niedawno do trzydziestki najbardziej Kreatywnych ludzi Wrocławia.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama