Wrocławiu, marsz do księgarni

Radio Wrocław, d | Utworzono: 2019-06-04 13:40 | Zmodyfikowano: 2019-06-04 13:41
A|A|A

(fot. mat. prasowe)

Dlatego w dniach 5-9 czerwca pojawi się w mieście pierwsza edycja festiwalu Wrocławiu, marsz do księgarni! Będzie to pierwsze w historii miasta wspólne święto księgarń i antykwariatów, czyli mrowie wydarzeń kulturalnych w wybranych 12 wrocławskich punktach sprzedaży książek. Owe miejsca działając pod szyldem wspólnego projektu, będą w tym czasie wypełnione działaniami literackimi, muzycznymi, artystycznymi, happeningami, grami, konkursami, warsztatami... A także zupełnie nieoczekiwanymi zwrotami akcji.

W ciągu 5 festiwalowych dni odbędzie się łącznie blisko 30 wydarzeń, a lista zaproszonych gości zawiera kilkadziesiąt nazwisk. W ten sposób organizatorzy przedsięwzięcia skierować uwagę mieszkańców Wrocławia na księgarnie i antykwariaty książkowe jako ośrodki kulturotwórcze, klimatyczne, nienadęte, cenne ‒ i być może nawet podniecające. Np. wyobraźnię.

Co przewidziano w karcie dań? Spotkania autorskie (m.in. z Marcinem Świetlickim, Konradem Górą, Marcinem Pałaszem, redaktorkami antologii literatury jidysz), warsztaty (z Joanną Mielewczyk, Agnieszką Wolny-Hamkało), rozmowy z tłumaczami kultowego amerykańskiego pisarza Davida Fostera Wallace’a oraz słoweńskiego giganta, poezji Tomaža Šalamuna, a także koncerty (Mateusza Ławniczaka, Huberta Kostkiewicza, Pawła Romańczuka, Sama Alty’ego, formacji jazzowej Ruch Śniegu). Poza tym w dwóch wrocławskich antykwariatach odbędzie się słuchowisko literackie i happening artystyczny, a w trzecim akcja kulinarno-ksiażkowa (antykwariat do zjedzenia!). W legendarnej Wratislavii będzie można poznać historię tej zasłużonej księgarni, a program festiwalowy dopełniają m.in. gra w cytaty i spacer z przewodnikiem z księgarniami w tle. Dla uczestników festiwalu przewidziane są konkursy książkowe. Na koniec zaś: pogłębiona książkowo joga w księgarni.

No i jeszcze plaża. Tak, mała plaża na wrocławskim Rynku. Bo Wrocław żąda dostępu do morza! Oto przed Tajnymi Kompletami dwa tygodnie przed wakacjami będzie można, siedząc na leżaku, położyć stopy na piasku i uciąć sobie drzemkę prawie jak w Juracie. Nazwa tego nadmorskiego kurortu pojawia się nieprzypadkowo, bo jednym z zaplanowanych w Tajnych Kompletach spotkań jest wieczór autorski Anny Tomiak, która w wydawnictwie Czarne wydała „Juratę. Cały ten szpas”.

Szczegółowy program: https://www.facebook.com/festiwalwroclawskichksiegarn/events/, www.Dolnośląskość.pl.

W festiwalu biorą udział antykwariaty: im. A. Jaworskiego, Naukowy Wrocław, Szarlatan; a także księgarnie: Chmurdalia, Cocofli, Hiszpańska, Nalanda, Pod Arkadami, Podróżnika, Tajne Komplety, Tajne Komplety w Kinie Nowe Horyzonty, Wratislavia.

Organizacja: Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza
Centrum projektowe: Księgarnia Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2, 50-107 Wrocław
@: tajnekomplety@fundacja-karpowicz.org, tel.: 666-95-18-23
facebook.com/festiwalwroclawskichksiegarn, www.dolnośląskość.pl
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama