Pisarze spotkają się z młodymi czytelnikami w Świdnicy

WK, mat.prasowe | Utworzono: 2019-06-07 15:45 | Zmodyfikowano: 2019-06-07 15:47
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek/ zdjęcie ilustracyjne

Finał imprezy czytelniczej pn. „Z książką na walizkach – Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami”, odbędzie się jutro w godzinach 9.30-14.00, w Świdnicy. To największa regionalna impreza promująca czytelnictwo dziecięco-młodzieżowe. Jej głównym organizatorem jest Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu.

Hasło tegorocznej edycji „Walizek” to: „MISTRZOWIE LITERATURY DZIECIOM”. Do realizacji projektu zostali zaproszeni mistrzowie literatury oraz języka polskiego – wybitni twórcy książek dla dzieci i młodzieży. Towarzyszyć im będą wydawnictwa – „Akapit Press” i „Wydawnictwo Literatura”.

Wychodzimy z założenia, że z książką można aktywnie spędzać czas. Dlatego tegoroczny finał w Świdnicy organizujemy pod nazwą "MISTRZOWIE LITERATURY (na start)" i rozpocznie się on SZTAFETĄ LITERACKĄ, czyli spotkaniami Pisarzy z młodymi Czytelnikami. W ramach tegorocznej akcji 10-u pisarzy odwiedzi biblioteki publiczne Dolnego Śląska. Każdy autor na kolejnych spotkaniach autorskich przekazuje słowo pisane niczym pałeczkę w sztafecie sportowej. Młody czytelnik podczas takiego spotkania czerpie od pisarza wiedzę i doświadczenie, niczym sportowiec podczas sztafety ma możliwość przekazania "pałeczki" dalej – młodszemu rodzeństwu, kolegom czy rodzicom.

Te spotkania zwieńczone są Finałem.

Świdnicki finał "MISTRZOWIE LITERATURY (na start)" organizowany z udziałem władz miasta i powiatu oraz gminy, zaplanowano w formie sportowej imprezy miejskiej promującej czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Podczas tej imprezy będziemy gościć wszystkich autorów, wydawców, laureatów konkursów oraz wielu młodych czytelników. Będzie to wspaniała okazja, by poprzez sport promować czytelnictwo.

Główne działania, które zaplanowaliśmy na ten dzień to:

MARATON SŁOWA – to uroczysty bieg naszych czytelników, tych młodszych i starszych, skierowany do wszystkich mieszkańców Świdnicy, promujący książkę i czytelnictwo. Początek i koniec trasy zaplanowany jest pod świdnickim teatrem. Trasa obejmuje jedno okrążenie zabudowy śródrynkowej. Na mecie władze miasta będą dekorować medalami uczestników biegu.

- Dla każdego zgłoszonego uczestnika – numer startowy oraz medal (200 pierwszych zapisanych na bieg osób)
- Nagroda za najlepsze przebranie – Wójt Gminy Świdnica – Teresa Mazurek
- ZAPISY w dniu biegu 8 czerwca w godzinach 8.30-9.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy
Lokalizacja biegu: Rynek 43 ( Trasa obejmuje jedno okrążenie zabudowy śródrynkowej)

Następnie w teatrze rozpocznie się część oficjalna, rozstrzygnięte zostaną towarzyszące projektowi konkursy (ogłoszone wcześniej przez bibliotekę):

NA ROZGRZEWKĘ KSIĄŻKA - Dolnośląski Turniej Młodych Recenzentów, mający formę konkursu literackiego (na recenzję wybranej książki polskiego autora o tematyce sportowej) oraz plastycznego (na ilustrację wybranej książki polskiego autora o tematyce sportowej).
Nagrody fundują wydawnictwa Akapit Press oraz Literatura oraz Starostwo (Starosta Piotr Fedorowicz).

GIMNASTYKA JĘZYKA - Konkurs na najciekawszą prezentację wybranego autora – gościa spotkań "Z książką na walizkach". Podczas głównej imprezy finałowej dzieci i młodzież będą mieli możliwość prezentacji (w wybranej przez siebie formie) twórczości jednego z 10-ciu zaproszonych pisarzy, którzy jednocześnie będą jurorami w konkursie.
Nagroda ufundowana przez prezydent Świdnicy – panią Beatę Moskal-Słaniewską.

Ponadto:
Występ Mażoretek Prima Świdnica
Przedstawienie Dziennego Domu Senior Wigor "W drodze między snem a jawą"
Tort

Całej finałowej imprezie towarzyszyć będą:

Z KSIĄŻKĄ W RUCHU - kiermasz książek, na który przygotowane zostaną stoiska wydawnictw i dla autorów. Będzie przy nich można kupić książkę, porozmawiać z autorem i zdobyć autorgaf.
Lokalizacja: Galeria Fotografii – Świdnica, Rynek 44

STREFA KIBICA – AKTYWNIE Z KSIĄŻKĄ, czyli rodzinna strefa zabawy:
- animacje z Bractwem Rycerskim oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Świdnicy
- dmuchańce dla najmłodszych
- balony do nieba
- wystawa – "Czytanie na medal"
- i wiele innych atrakcji

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama