Rymy i Bity: Rap o ziomkach [POSŁUCHAJ]

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2019-06-24 23:11 | Zmodyfikowano: 2019-06-24 23:11

POSŁUCHAJ AUDYCJI:

Miniony weekend spędziłem w gronie najlepszych ludzi jakich znam. Moi przyjaciele przyjechali na mój kawalerski. Mógłbym dziś opowiadać przez cały program jak było i jakie rapowe piosenki lubią najbardziej. W związku z tym, że jednak nie jesteśmy znani to zostawimy to dla siebie. Pomyślałem jednak, że w jakiś sposób muszę odnotować to wydarzenie. Stąd właśnie rap o ziomkach.

Tak, o ziomkach, bo to moje ulubione słowo wylansowane przez hip-hopową kulturę. Raperzy naturalnie mają wielu swoich ludzi. Od kolegów z zespołu po osoby o których istnieniu nawet byśmy nie wiedzieli gdyby nam o nich nie nawinęli. Początkowo w rapie najwięcej było numerów o całych ekipach, często bezimiennych: "ziomy", "moi ludzie", "przyjaciele". W ostatnich latach więcej jest konkretów: Mes rapujący o swoim ziomku taksówkarzu, Solar robiący urodzinowy projekt Białasowi czy nawet już wiekowy numer Zeusa "Mój brat" gdzie laurkę dostał jego hypeman Joteste.

Dzisiaj przejdziemy zatem przez różne kawałki o ziomkach, ale przyznam, że selekcja była bardzo ciężka. Są kawałki, które mają piękne pojedyncze wersy ("Potrzebuję moich ludzi tak jak skrzypiec futerał", "Damy radę to dla moich ziomków") ale całościowo nie spełniają wybranego przeze mnie konceptu. Nie chciałem też umieszczać tutaj typowych retro kawałków o dzieciństwie - nie o to chodzi. Wiele "ziomkowych" utworów znajdzie się też w początkach naszego rapu, ale umówmy się, że po latach większość z nich nie brzmi już tak dobrze, a czas kiedy prezentowałem jak zaczynali znani gracze na scenie był cztery tygodnie temu. Mam nadzieję, że jednak ta selekcja Was zadowoli i po audycji będziecie chcieli chwycić za telefon i odezwać się do swoich ziomków.

Playlista audycji:

Ortega Cartel feat. Reno - Dobre czasy
Rasmentalism feat. VNM - Stu
Zeus - Mój brat
Ten Typ Mes - Wyjdź z czołgu
Solar - Białas
Fenomen feat. Stefci - Teksty
ZIP Skład - Ziping (na tym sztuka polega)
BonSoul - Ziomki i przyjaciele
Quebonafide feat. Krzy Krzysztof - Wesoła ekipa
Tede - Kombosy
Paluch - W moim życiu

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.