Nigel Kennedy Quintet – "A Very Nice Album"

Andrzej Patlewicz | Utworzono: 2009-01-26 00:43 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Nigel Kennedy ostrożnie rozdziela czas pomiędzy klasyką a jazzem. W tej pierwszej dziedzinie odnosi międzynarodowe sukcesy będąc najlepiej sprzedającym się klasycznym skrzypkiem na świecie. Otrzymał ogromną ilość nagród za osiągnięcia - od prestiżowej Gramophone Magazine Record of The Year po niespodziewaną The Variety Club Show Business Personality of The Year.

W Polsce nawiązał silne relacje z polskimi muzykami. Wiele lat temu, kiedy zdecydował się zamieszkać na stałe w Krakowie, spotkał tam muzyków z zespołu Kroke, z którymi nagrał płytę dla EMI. Nie do końca była to propozycja jazzowa.

Zafascynowany jazzem, wspólnie z czołowymi amerykańskimi muzykami o niebywałej renomie nagrał dla prestiżowej wytwórni Blue Note album "Blue Note Session". Płyta otrzymała znakomite recenzje na całym świecie, a Kennedy gromadził publiczność w klubach jazzowych i na letnich festiwalach dosłownie we wszystkich zakątkach świata. Kiedy zdecydował się na promowanie tej płyty w Europie - a przede wszystkim w naszym kraju - zaprosił do współpracy polskich muzyków: pianistę Piotra Wyleżoła, saksofonistę Tomasza Grzegorskiego, kontrabasistę Adama Kowalewskiego i perkusistę Pawła Dobrowolskiego. Ci wspaniali muzycy reprezentujący młodą generację znakomicie się rozumieli podczas wspólnego grania. Ta przyjemność współpracy doprowadziła w końcu do nagrania płyty, która w końcu okazała się podwójnym albumem noszącym tytuł "A Very Nice Album".

Wśród 18 kompozycji zawartych na płytach wszystkie są autorstwa lidera. Pierwszy krążek ma tytuł "Melody". To muzyka lekka i przyjemna, jedynie ocierająca się o jazz. Brylują tu dwa tematy: "Donovan" i "Carnivore". Drugi krążek - "Invention" - to już stricte jazzowa pozycja pełna błyskotliwych solówek zarówno skrzypka Nigela Kennedy’ego, jak i całej sekcji, która demonstruje swoje możliwości w "Cloud", "Out", "Father & Son", "Where All Paths Meet". Całość zamyka pełna uroku kompozycja lidera "Hudson’s Ibitha", w której gościnnie wzięli udział Xantone Blaco i Chris Lung.

Nigel Kennedy prezentuje tym albumem nie tylko własne wcielenie jako rasowego jazzmana, ale także oferuje nam autentyczne piękno poprzez fenomenalną grę swoją i pozostałych muzyków.


Nigel Kennedy Quintet – "A Very Nice Album"
EMI Classic/EMI Music Poland

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama