Dziki niszczą Przesiekę. Mieszkańcy nocami patrolują wieś

Piotr Słowiński, jk | Utworzono: 2019-09-09 13:41 | Zmodyfikowano: 2019-09-09 13:43
A|A|A

Mieszkańcy karkonoskiej Przesieki mają dość. Ich wieś jest niemal każdej nocy nawiedzana przez stada dzików, które nic sobie nie robią z obecności ludzi. Nie pomagają ogrodzenia, odstraszacze, ani nawet osobiste interwencje mieszkańców, którzy w nocy próbują pilnować swych trawników i sadów:

Zbigniew Matelski nadal próbuje płoszyć dziki, ale - jak mówi - pokonują one bez trudu ogrodzenia. - Wchodzą na posesje, nie boją się psów ani ludzi - przyznaje Artur Szymański, łowczy koła Ostoja z Jeleniej Góry:

Myśliwi wskazują, że jeszcze 20 lat temu dziki w górach były rzadkością. Dziś jest ich bardzo dużo. Z uwagi na lekkie zimy przeżywają chłodny sezon w tak dobrej kondycji, że są w stanie mieć młode nie raz, a dwa a nawet trzy razy w roku.

Na dziki nie ma obecnie limitów polowań. Koło łowieckie Ostoja ma limit minimalny - 31 sztuk, który już przekroczyło o 10, a problemy nie ustały. Odszkodowania za szkody spowodowane przez dziki na przydomowych trawnikach czy w ogrodach nie przysługują. Mogą z nich korzystać tylko właściciele gruntów rolnych.

POSŁUCHAJCIE CAŁEGO MATERIAŁU:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Magda
2019-09-10 20:54:49
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 1
A ja do wodospadu wchodzę... Czy dziki potrafią pływać???
~Nik
2019-09-10 14:39:03
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 1
Dziki trzeba likwidować nie żeby ludzie po nocy nie spali do cholery
~Myśliwy z Chodzieży
2019-09-10 11:34:05
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 2
Załatwcie mi ostrzał to z chęcią pojadę co nieco odstrzelić ????
~magda
2019-09-10 10:54:47
z adresu IP: (82.226.xxx.xxx)
Ocena: 1
Czy to mozliwe??? kochani bylam teraz dwa miesiace i zadnego dzika nie widzialam tylko sarny , wiewiorki itp ... czesto wieczorami obserwuje nature ktora mnie tam otaczajaca i zadnego, zadnego dzika nie widzialam, a mieszkam prawie w samym lesie... moze gdzies tam sa, w koncu normalne a nawet na szczescie, ze uchowaly sie jeszcze jakies zwierzeta przy tak drastycznej dzilalanosci czlowieka........!!!!!! Co mnie jednak bardziej szokuje, to smieci zostawiane przez nie wiem : grzybiarzy, zbierajacych jagody, czy tez turystow, rowerzystow?..... za kazdym spacerem z dziecmi przynosimy puszki, butelki itp. Ostanio sasiad przyniosl butelke z wypalona dziura...juz wyobrazam sobie co moglo sie zdarzyc w tak wysuszonym lesie..... Milego dnia .... i czekam na Wasze opinie, bo moze akurat w mojej czesci Przesieki nie mamy problemu z dzikami... moze tu chodzi o usprawiedliwienie lesniczych i polowan??! a moze poprostu lubia moich sasiadow, a mnie omijaja? Magdalena
~magda
2019-09-10 10:37:37
z adresu IP: (82.226.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ja nie widzialam zandego dzika tylko sarny .....jest to niemozliwe.... bylam teraz dwa miesiace czesto siedze i wieczorami i obserwuje pryrode dzika nie widzialam zadnego...
~Gośka z Mazur.
2019-09-10 10:34:00
z adresu IP: (83.238.xxx.xxx)
Ocena: 0
Co do Przesieki to ta wieś już dawno umarła, dzięki też mieszkańcom tej miejscowości, co tam dziki. Dawne domy wczasowe, połowa świeci pustką stoją i niszczeją a mogło być inaczej, nikt tam nie stawia na turystykę bo i po co?. Dawniej te miasteczko wyglądało o niebo lepiej, wszędzie trawka była wycinana pasły się krowy, owce i z Przesieki rozpościerał się piękny widok. Obecnie wszystkie łąki pozarastane wzdłuż głównych i bocznych dróg rosną samosiejki co już skutecznie utrudniają jakąkolwiek widoki na okolice, ludzie tam mieszkający niby dbają tylko o własny ogródek wokół domu a cała reszta syf i mogiła. Ta wieś umiera przez tych tam mieszkających mieszkańców, co tam dziki, jak tam nikt o nic nie dba, więc sobie niech chodzą po tych polach które to i tak nie są w żaden sposób zagospodarowane, więc po co ta histeria? dwóch ludzi na krzyż co wszystko przeszkadza. Wystarczy pojechać do tej wsi i się przekonać jakie tam są okolice piękne lecz kompletnie zaniedbane.
~Dawid
2019-09-10 08:20:04
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 0
Powinni pokazać w tvn uwaga pokazują co chcą mysliwy morderca itp.a teraz co?Cisza?
~Szatan
2019-09-10 06:30:08
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 4
To wszystko wina pseudo ekologów gdzie teraz są blokują polowania a jak naprawdę coś się dzieje to strusie udają nieda się wyłapać dzikow i wywieźć one nie znikną przekazuję się problem komuś innemu tylko odstrzal jest choć trochę skuteczny. Pseldoekolodzy. Krzykacze bez wiedzy. Zaplaccie za szkody to wasze dziki.
~Obs
2019-09-09 20:53:39
z adresu IP: (178.36.xxx.xxx)
Ocena: 0
Wystrzelać i zjeść z ziemniaczkami i sałatką. Byle nie wąchać za długo. Luźna sugestia. Swoją droga bardzo współczuje właścicielom pól i terenów przy lasach. Ile już wypadków drogowych spowodowały i ilu ludzi zabiły te chodzące kiełbasy.
~tomasz
2019-09-09 17:24:35
z adresu IP: (91.90.xxx.xxx)
Ocena: 11
Gdzie są ekolodzy z Wrocławia, którzy pół roku temu na rynku chodzili ze zdjęciami dzików
~Paweł
2019-09-09 16:25:52
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: -3
Przydałby się Obelix - byłby zachwycony taką ilością dzików :-)
~Sutryk ma kota
2019-09-09 15:55:21
z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
Ocena: 7
Wina Sutryka, jego kota i PO!
~bob
2019-09-09 15:23:37
z adresu IP: (89.78.xxx.xxx)
Ocena: 5
Łapać,mięso z dzika jest b.dobre.