Wrocławska odsłona Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Radio Wrocław, mh | Utworzono: 2019-09-13 16:11
A|A|A

fot. materiały prasowe

Trwający między 16 a 22 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to coroczna kampania na rzecz zachęcenia mieszkańców do wyboru ekologicznych środków transportu oraz promująca ideę zrównoważonego rozwoju miasta, zainicjowana przez Komisję Europejską. Jednym z najbardziej rozpoznawalnym wydarzeń całej akcji jest Dzień bez Samochodu przypadający na 22 września (niedziela). Hasło tegorocznego ETZT na całym kontynencie to „Chodź z nami!" - we Wrocławiu podkreślane są jego dwa aspekty. Jednym jest bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w ruchu miejskim, drugim zaś uczestnictwo w życiu miasta osób z niepełnosprawnościami, które ciągle muszą mierzyć się z różnego rodzaju barierami.

Po Moście Uniwersyteckim (2015) oraz ulicach: Kazimierza Wielkiego (2016), Krupniczej (2017) i Ruskiej (2018), tegoroczną areną ETZT będzie plac Kościuszki z fragmentem ulicy Świdnickiej. To przestrzenie, które niebawem czekają znaczące przemiany: na rok 2020 zaplanowana jest tutaj budowa przystanków wiedeńskich. Zdecydowaliśmy się na pl. Kościuszki oraz ul. Świdnicką, ponieważ Wrocław podejmuje także problematykę traktowania ulic i placów miejskich jako miejsc rozwoju aktywności społecznej, kulturalnej, gospodarczej, a nie wyłącznie jako szlaków transportowych – zapowiada Tomasz Stefanicki z Departamentu Transportu i Infrastruktury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Program ETZT będzie pełen rozmaitych aktywności, które zachęcić mają wrocławian, by - komunikacją miejską, na rowerze, hulajnogą, na deskorolce czy pieszo - odwiedzili plac Kościuszki. Wśród nich znalazły się propozycje dla uczestników zainteresowanych historią Wrocławia (w piątek, 20.09, będą mogli wziąć udział w spacerze historyczno-urbanistycznym „Plac – od Tauentziena do Kościuszki") oraz amatorów fotografii (w sobotę, 21.09, zaproszeni zostaną na ETZT Wrocław Mobile Photo Trip 2019). Działająca przy placu Kościuszki galeria SiC! BWA Wrocław podczas ETZT zorganizuje autorskie oprowadzanie po wystawie „Porysowane" ukraińskiej artystki Janiny Myronovej (czwartek, 19.09), a Inne Centrum specjalnie dla działających w tej okolicy przedsiębiorców przygotuje spotkanie sieciujące - „Biznes Mixer - Przystanek Kościuszki". Nie zabraknie i propozycji dla najmłodszych - będą oni mogli choćby wziąć udział w zorganizowany przez Vivid Gallery konkursie plastycznym „Fantastyczny, ekologiczny pojazd".

Szczegółowy program wrocławskich obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu zostanie ogłoszony w najbliższych dniach.

Do zobaczenia na Placu Kościuszki!
#ChodźZNami #mobilityweek #10000kroków.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama