Dwa Noble, cztery "Owoce granatu" Marii Paszyńskiej, Elżbieta Moczarska o jednej z najważniejszych książek XX wieku i Piotr Lenarczyk o "Rzeczach ostatnich" [WIDEO]

Jacek Antczak | Utworzono: 2019-10-11 21:13 | Zmodyfikowano: 2019-10-12 21:19
A|A|A

Tak się składa, że nasza audycja literacka zawsze przypada na czwartek, w którym przyznaje się Literacką Nagrodę Nobla – zacznęliśmy zatem ostatnio od wspaniałej informacji o nagrodzie dla Olgi Tokarczuk i Petera Handke.

Po godzinie 16.15 naszym gościem była Maria Paszyńska pisarka, felietonistka, prawniczka i orientalistka. No i autorka 11 powieści. Porozmawialiśmy przede wszystkim o czterech najnowszych z cyklu "Owoc granatu" opublikowanych przez Wydawnictwo Książnica w ubiegłym i w tym roku: "Dziewczęta wygnane", "Kraina snów", "Świat w płomieniach" i "Powroty".

Wszystko zaczęło się we Wrocławiu..To we wrocławskim Miesięcznik Odra w latach 1972-74 ukazywały się w odcinkach "Rozmowy z katem" – po wydaniu jak się okazało jedna z najważniejszych książek XX wieku – od wielu lat także lektura szkolna. Od 11 października we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia, wystawa poświęconej jej autorowi zatytułowana: "Kazimierz Moczarski. Życiorys obowiązkowy". Po godzinie 17 spotkaliśmy się z Elżbieta Moczarska, córką Kazimierza Moczarskiego i współautorką tej niezwykłej ekspozycji.

Niepokojąca i psychodeliczna. Różne strony miasta, różne pory dnia i wszystko po raz ostatni. Pamiętacie swój pierwszy raz? Od teraz obowiązują te ostatnie. Kiedy wszystko już się wydarzyło, zostaje coś jeszcze. Przejęcie kontroli nad zamknięciem wszystkiego. „Rzeczy ostatnie" Piotra Lenarczyka, pierwsza powieść, która ukazuje się w Wydawnictwoj, prowadzi nas uczciwie przez kolejne etapy zamykania własnych wątków.

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama