We Wrocławiu trwa święto kultury czeskiej

Malwina Gadawa, BT | Utworzono: 2019-10-25 16:06 | Zmodyfikowano: 2019-10-25 16:07
A|A|A

fot. archiwum.radiowroclaw.pl

Termin imprezy nie jest przypadkowy, ponieważ dokładnie 30 lat temu w stolicy Dolnego Śląska miał miejsce Przegląd Czechosłowackiej Kultury Niezależnej. Wtedy też odbyło się seminarium „Europa na rozdrożu. Pomiędzy totalitaryzmem a komercjalizmem”. Przedsięwzięcie to zorganizowała Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. W piątek w Oratorium Marianum wspominano tamte wydarzenia. Łukasz Kamiński z Uniwersytetu Wrocławskiego przekonuje, że należy w pewnym sensie kontynuować tamtą refleksje.

30 lat temu do stolicy Dolnego Ślaska przyjechało kilka tysięcy gości zza naszej południowej granicy. Petr Blažek, historyk czeski opowiadał o roli festiwalu.

Ivan Jestrab, ambasador Republiki Czeskiej w Polsce opowiada, że festiwal jest bardzo ważnym wydarzeniem i dla Czechów i dla Polaków.

Dziś w Oratorium Marianum odbyło się seminarium "Europa na rozdrożu. 30 lat później". Katarzyna Łuczkiewicz z Centrum Historii Zajezdnia opowiada o problemach współczesnej Europy.

W sobotę o godz. 11:00 w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej promocja książki "Ponad granicami". Jest to opowieść o solidarność polsko-czechosłowackiej w trudnych latach sowieckiej okupacji naszych państw.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama