Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej z najważniejszym w Polsce naukowym wyróżnieniem

materiały prasowe, jk | Utworzono: 2019-11-06 09:03 | Zmodyfikowano: 2019-11-06 10:36
Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej z najważniejszym w Polsce naukowym wyróżnieniem - fot. Andrzej Owczarek
fot. Andrzej Owczarek

Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w kwocie 200 tys. zł jest przyznawana za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe w czterech obszarach nauki.

Prof. Marcin Drąg został uhonorowany Nagrodą FNP 2019 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za opracowanie nowej platformy technologicznej umożliwiającej otrzymywanie związków biologicznie aktywnych, w szczególności inhibitorów enzymów proteolitycznych.

Platforma ta może służyć do opracowywania nowych terapii, leków czy metod diagnostycznych:

Laureat nagrody profesor Marcin Drąg dodaje:

Poza prof. Drągiem, w gronie tegorocznych laureatów znaleźli się również:

prof. Andrzej Kossakowski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który został uhonorowany Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2019 w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich za rozwinięcie teorii kwantowych układów otwartych. Teoria ta stanowi podstawę intensywnie rozwijającej się obecnie dziedziny naukowej - kwantowej teorii informacji.

prof. Andrzej Wiśniewski z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, który otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2019 w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za opracowanie koncepcji inferencyjnej logiki pytań. Rozwiązania zaproponowane przez prof. Wiśniewskiego mogą znaleźć zastosowanie m.in. w uczeniu maszynowym, rozwijaniu sztucznej inteligencji, ulepszaniu internetowych wyszukiwarek czy skutecznej analizie baz danych.

Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest nagrodą indywidualną, przyznawaną w drodze konkursu w czterech obszarach: nauk o życiu i o Ziemi (w tym roku nie przyznano), nauk chemicznych i o materiałach, nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich oraz nauk humanistycznych i społecznych. Kandydatów do tego wyróżnienia zgłaszają wybitni przedstawiciele nauki zaproszeni imiennie przez Zarząd i Radę Fundacji. Rada FNP pełni rolę Kapituły konkursu i dokonuje wyboru laureatów na podstawie opinii niezależnych ekspertów i recenzentów, głównie z zagranicy, oceniających dorobek kandydatów.

Nagroda FNP jest przyznawana od 1992 r. Grono laureatów, łącznie z tegorocznymi zdobywcami Nagrody, liczy już 102 osoby.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 4 grudnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.