Festiwal Tradycji Górniczych w Starej Kopalni

Barbara Szeligowska, BT | Utworzono: 2019-12-04 07:04 | Zmodyfikowano: 2019-12-04 07:04
Festiwal Tradycji Górniczych w Starej Kopalni - fot. starakopalnia.pl
fot. starakopalnia.pl

Stara Kopalnia już po raz piąty organizuje Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka, który ma na celu kultywowanie tradycji górniczych Wałbrzycha i regionu. Festiwal potrwa do soboty.

Uczniowie w Wałbrzychu kultywują tradycje górnicze. Przoduje tu Szkoła Podstawowa nr 22 im. Gwarków Dolnośląskich. Młodzież poznaje górnicze obrzędy, a pierwszoklasiści są pasowani na gwarka. Uczniowie biorą czynny udział w obchodach Barbórki. - Z tej okazji w Starej Kopalni organizowana jest wspólnie z górnikami Biesiada Szkolna - mówi dyrektorka szkoły Mariola Rząsowska:

Podczas tegorocznej edycji festiwalu miały miejsce aż dwie Biesiady Szkolne - dla młodych wałbrzyszan oraz dla uczniów szkół podstawowych z całego regionu.

W dniu 4 grudnia odbędzie się uroczysta msza św. w Kościele pw. Aniołów Stróżów, następnie odbędzie się Wielka Parada Górnicza, która przejdzie ulicami Wałbrzycha. Parada rozpocznie się o 13.30 przy kościele Aniołów Stróżów i przejdzie przez centrum miasta do pomnika Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego przy alei Wyzwolenia. Paradę poprowadzi komandor, były górnik, Kazimierz Kmak:

Parada rozpocznie się o 13.30 przy kościele Aniołów Stróżów i przejdzie przez centrum miasta do pomnika Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego przy alei Wyzwolenia.

Po wielkiej paradzie górniczej gwarkowie zbierają się w Starej Kopalni na karczmie piwnej, a kobiety - na babskim combrze. Temat przewodnim tegorocznego combra będą lata 20. i 30.

 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.