Śródmiejska zabudowa pomnikiem historii? Chcą tego władze Kłodzka

Bartosz Szarafin, el | Utworzono: 2020-01-26 17:06 | Zmodyfikowano: 2020-01-26 17:18
A|A|A

fot. radiowe archiwum/J. Lamparska

- Taki wpis pomógłby uratować niektóre zabytki i pomóc zdobyć finansowanie na ich remonty - mówi Michał Piszko, burmistrz Kłodzka.

Trwają przygotowania dokumentacji. Wniosek ma zostać złożony pod koniec roku. Kłodzko pełne jest ciekawych bram, unikatowych zabytków sakralnych, rzeźb, portali i innych obiektów, które bezpowrotnie przepadną bez szybkiej interwencji konserwatorskiej. - Uznanie tego obszaru za pomnik historii pomogłoby ratować cenne zabytki - mówi Henryka Szczepanowska, działaczka społeczna opiekująca się m.in kłodzkimi zabytkami sakralnymi.

Dokumenty zostaną złożone do końca roku. Wnioski rozpatruje specjalna komisja. O przyznaniu statusu pomnika historii decyduje Prezydent Polski. Obiekty wpisane na listę mogą uzyskać indywidualne podejście i dodatkowe środki na prace zabezpieczające i remontowe. Z podobnymi wnioskami w 2017 roku zgłosiły się np. Stara Kopalnia, oraz Zamek Książ w Wałbrzychu.

WIĘCEJ: 

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Pomnik
2020-01-28 12:16:29
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 1
Nie no sorry miasto obsrane, strach chodzić po zmroku, straż miejska to fikcja, a na Twierdzy to samo od kilu lat i bilet za 27 zł ?!? Fort Owcza Góra totalnie zaniedbany.... Na pomnik Historii to chyba trzeba jakoś założyć, pokazać że oprócz pisania wniosku - dba się o miasto i Twierdze ;)
~Lech z Poznania
2020-01-27 20:58:38
z adresu IP: (77.252.xxx.xxx)
Ocena: 7
Jedyna tzw. twierdza miejska w Polsce??? Hmm... Twierdza w Poznaniu również powstała jako tzw. twierdza miejska, obejmująca miasto. Historyczną twierdzę poznańską stanowią pozostałości fortu centralnego (cytadeli) i fortów otaczających miasto (niektóre są udostępnione do zwiedzania), jak również kaponiery, stanowiącej ważną część twierdzy, której zachowane i zabezpieczone fragmenty można oglądać na przystanku PST Rondo Kaponiera. W Poznaniu wytyczony został szlak forteczny - szczegóły - www(kropka)twierdza(kropka)poznan(kropka)pl/szlak/
~Zdzich
2020-01-27 18:07:57
z adresu IP: (185.186.xxx.xxx)
Ocena: 8
Nasz niepełniony historyk musi mieć bardzo dużo wolnego czasu. Zapewne nie ma pracy. Kiedyś na łamach "Gazety Wyborczej" skarżył się w pełnym rozpaczy liście, że nie może znaleźć pracy w szkole jako nauczyciel historii, bo wszystkie etaty zajęte. Widać nic się nie zmieniło od tego czasu. Dzięki temu może dużo czasu spędzać na portalach internetowych (szczególnie tych pozwalających pisać anonimowo). Jego ulubione miejsce to "Gazeta Wrocławska" (gdzie od miesięcy robi syf pod artykułami o tematyce kolejowej), ale również na stronie Polskiego Radia Wrocław i wielu innych portali nie zapomina zostawić śladów swojego pobytu. Ale każdy troll kiedyś wpada. Teraz może policja zagospodaruje przynajmniej w części nadmiar jego wolnego czasu. Polecam ku uwadze szczególnie byłego sołtysa Marczowa (pod którego ten zjeb wielokrotnie sie podszywał), ale także wielu innych osób zniesławianych przez niego i obrażanych. Wszyscy bardzo się ucieszymy jeśli znowu będzie można normalnie czytać i komentować dyskusje o kolei.
~Leuthen
2020-01-27 18:04:35
z adresu IP: (179.43.xxx.xxx)
Ocena: 9
Dlaczego Paweł Kukurowski nie ma pracy? "Młodych, z pomysłami, którzy chcą młodzież zachęcić (a przynajmniej nie zniechęcić - to też ważne!) do nauki, usuwa się ze szkół w pierwszym szeregu - pisze Paweł Kukurowski." wroclaw{kropka}wyborcza{kropka}pl/wroclaw/1,35771,10031614,Nauczyciele_na_bezrobociu__mlodych_usuwa_sie_pierwszych{kropka}html "Młody z pomysłami", hehe. Te "pomysły" to rzyganie hejtem na Lwówek pod każdym artykułem o kolei na Dolnym Śląsku. Przynajmniej ma dużo czasu na wcielanie swoich "pomysłów" w życie. Oddajmy jeszcze raz głos Pawłowi Kukurowskiemu: "Ja sam chętnie bym pracował w szkole, ale nie ma etatów! Dwa lata po studiach szukałem pracy (szkoła, Muzeum Miejskie Wrocławia, księgarnie, nawet sklepy górskie - turystyka to moje hobby etc. - i nic!), w końcu zdesperowany zarejestrowałem się w maju zeszłego roku w PUP, trafiłem na 3-miesięczny staż biurowy w PZU i dosłownie cudem dostałem w listopadzie 2010 r. pracę we wrocławskiej Bibliotece Uniwersyteckiej." Z Bilioteki Uniwersyteckiej, z tego co piszą niżej, też szybko go wywalono. I jeszcze jeden cytat: "Pochodzę z nauczycielskiej rodziny: ojciec jest wykładowcą akademickim na wrocławskiej polonistyce, mama - już emerytowaną - nauczycielką z przedszkola. Moja siostra uczyła do niedawna języka niemieckiego w XIII LO we Wrocławiu. Piszę "uczyła", bo nie przedłużono z nią umowy, choć - znając ją - była jednym z najsolidniejszych pedagogów w swej placówce. Teraz bezskutecznie szuka pracy!" Jak widać, cała rodzina pełna popaprańców. Sami zdolniacy! A tak naprawdę - nieudacznicy z przerośnietym ego. Tatuś z polonistyki powinien się wstydzić za swojego bękarta!
~Paweł
2020-01-27 17:17:10
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: -11
Nasz lwówecki troll - historyk z wykształcenia, specjalista ds. promocji i pozyskiwania funduszy zewnętrznych w lwóweckim magistracie, nauczyciel historii w SP 1 we Lwówku (im. Jana Pawła II - język miłości przejęty po świętym patronie szkoły), psycholog z zamiłowania. Pewnie gdyby lepiej potrafił obsługiwać google i Biuletyn Informacji Publicznej, to by się dowiedział, gdzie pracuję od godz. 8 do 16, ale niestety przekracza to jego umiejętności. Niech poprosi pana Stanisława K. z SP 1, żeby informatyki go nauczył :P
~Uwaga na trolla!
2020-01-27 14:13:59
z adresu IP: (5.2.xxx.xxx)
Ocena: 10
Uwaga na trolla Pawła Kukurowskiego, który zasyfia hejtem kolejną dyskusję zmieniając nicki i IP. Paweł Kukurowski alias "Leuthen" to bezrobotny historyk z Wrocławia, naczelny troll stale hejtujący Lwówek na wszystkich portalach, który nienawidzi za to, że są tam historycy, którzy publikują więcej książek od niego i których uważa za konkurencję. Wcześniej oczerniał tych historyków w internecie. Posuwa się nawet do podszywania pod różne znane osoby, np. byłego sołtysa Marczowa. Troll wreszcie został zidentyfikowany z imienia i nazwiska na stronie Polskiego Radia Wrocław: radiowroclaw{kropka}pl/articles/view/91891/Samorzad-wojewodztwa-dolnoslaskiego-przejmuje-od-PKP-100-km-linii-kolejowych
~Stanisław Kukurowski
2020-01-27 13:40:47
z adresu IP: (93.119.xxx.xxx)
Ocena: 9
Przepraszam za mojego syna Pawła Kukurowskiego. Właśnie wrócił od lekarza- ma raka odbytu! Podobno przez prezerwatywy, które jego klienci zostawiali mu w tyłku zamiast wyrzucić. Moja wina bo naćpany nie zwracałem na to uwagi. O kile i ropiejących wrzodach na gębie nie wspominam, da się z tym żyć na dworcu. Paweł jest zerem i penerem, tanim pojemnikiem na spermę!
~???
2020-01-27 13:12:08
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 4
Kłodzko jest piękne, ale jak tam ostatnio byłem to w ścisłym centrum dużo było tak zwanego elementu. nad wyraz dużo na tak małą powierzchnię. Nawet w Wałbrzychu jest pod tym względem lepiej. Wie ktoś dlaczego?
~Marek Kramarz
2020-01-27 00:48:37
z adresu IP: (94.140.xxx.xxx)
Ocena: 11