"Z naszym sołtysem jest jak z... yeti" [POSŁUCHAJ]

Maciej Sas, BT | Utworzono: 2020-02-18 06:58 | Zmodyfikowano: 2020-02-18 07:03
A|A|A

fot. Maciej Sas

"Gdzieś jest, lesz nie wiadomo, gdzie"– chciałoby się zaśpiewać za Zbigniewem Wodeckim, słysząc historię sołtysa Jacka Lewandowskiego z Osoli w Gminie Oborniki Śląskie. Został wybrany prawie rok temu, ale mieszkańcy skarżą się, że nie mają możliwości załatwienia z nim czegokolwiek. Jak mówią, Lewandowski spotyka się z interesantami podobno raz w miesiącu 17:00-19:00 w świetlicy wiejskiej. Telefonu nie odbiera, a spotkań z mieszkańcami sołectwa nie urządza. Sekretarz Gminy Oborniki Śląskie Leszek Pawlak zapewnił nas, że sołtys regularnie spotyka się z mieszkańcami Osoli:

Co ciekawe, radny gminy Oborniki Dawid Stawiak, będący jednocześnie sołtysem pobliskich Siemianic nie potwierdza tych informacji:

Janina Janeczko, która była sołtysem wcześniej (przez 36 lat) ma poważne wątpliwości, czy nowy sołtys został wybrany legalnie. Jak twierdzi, Jacek Lewandowski nie mieszka w Osoli (Wszystkie oficjalne dokumenty są wysyłane na jego adres w... Skokowej, wsi w sąsiedniej Gminie Prusice), co jest warunkiem koniecznym do startu w wyborach. Janeczko dodaje, że takie głosy pojawiły się już w czasie głosowania rok temu:

Leszek Pawlak, który nadzorował wybory, zapewnia, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem:

We wrześniu wskutek decyzji sołtysa Lewandowskiego trzeba było zlikwidować społeczne przedszkole, z usług którego korzystało kilkanaścioro dzieci z całej okolicy. Janina Janeczko mówi, że wszystko wydarzyło się bez jakiejkolwiek zapowiedzi:

Sekretarz Gminy Oborniki Śląskie zapewnia, że sołtys żadnego przedszkola nie likwidował:

Leszek Pawlak dodaje, że przecież stowarzyszenie mogło sobie znaleźć nowy lokal. Dodajmy, że pomieszczenie, w którym przebywały dzieci od kilku miesięcy stoi zupełnie puste, a dzieci są wożone do przedszkoli w miejscowościach odległych o kilkanaście kilometrów.

Dodajmy, że tabliczka "SOŁTYS" wisi na budynku świetlicy wiejskiej, gdzie Jacek Lewandowski na pewno nie mieszka, co sprawdził nasz reporter.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Mieszkaniec wsi
2020-02-25 20:27:25
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 2
Według mnie robienie dużego kłopotu z tego, że Pan Jacek nie mieszka w Osoli nie ma najmniejszego sensu i jest tylko rozpoczęciem nowej awantury, bo przecież liczy się to co dla nas robi. Pani Janeczko była tyle lat sołtysem, że teraz nie pozwoli wykazać się komuś innemu, a wcale święta nie była. Oprócz niektórych festynów i atrakcji zrobiła też wiele nie zbyt miłego dla mieszkańców tych starszych i młodszych m.in. tzw. "Afera z przedszkolem". Dzieci bardzo lubiły poprzednie Panie prowadzące przedszkole, a Pani Janina musiała zastąpić je jakąś inną, nową osobą. Sytuacja ta dla wielu naszych pociech była bardzo smutna, a byłe Panie niczego złego nie zrobiły. Moim zdanie jest bez sensu, aby Pani Janeczko mówiła nie zbyt miłe wiadomości na temat nowego sołtysa, gdyż tak jak wcześniej pisałam wcale nie była najlepszym sołtysem. Moim zdaniem dawna Pani sołtys nie powinna czepiać się obecnego sołtysa za wiele błachostek, ponieważ jest to po prostu śmieszne. Bardzo dobrze widać w tym artykule, że niektóre osoby chcą dolać oliwy do ognia. Oczywiście jest to tylko moja opinia. Przepraszam również za wszystkie błędy ortograficzne. Pozdrawiam :)
~Osola
2020-02-23 14:49:18
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jeśli chodzi o wybory sołtysa, to moim subiektywnym zdaniem zostało wybrane" mniejsze zło" ( przepraszam za wyrażenie) Była Pani Sołtys dawno temu się wypaliła i dla każdego przychodzi moment, że musi zejść ze sceny. Można zrobić to z podniesioną głową i po tylu latach nie szukać wrogów i dać szansę innym, a samemu zasłużenie cieszyć się odpoczynkiem, zamiast siać zamęt.....Co do nowego Sołtysa, owszem kontakt znikomy, jeśli chodzi o realizację, może szału nie ma, choć dajmy szansę na wykazanie się do końca kadencji, bez rzucania kłód pod nogi. Odniose się jeszcze do Radnego, też człowiek widmo jak dla mnie. Moje oczy widziały raz człowieka, takie zainteresowanie naszym obszarem. Decydując się na kandydaturę myślę, że był świadomy, że oprócz Siemianic jesteśmy jeszcze my. Jesteśmy małą społecznością i szkoda, że ludzie którzy w jakiś sposób powinni nas łączyć, to dzielą....Na pewno jako mieszkańcy zyskalibyśmy więcej, gdyby wymienione osoby spróbowały ze sobą współpracować, a nie szarpać się za głowy. Wszystkich tych, którzy mają ostatnio tak wiele do powiedzenia proszę o przemyślenie startowania w kolejnych wyborach, może nareszcie będzie to właściwa osoba na właściwym stanowisku Pozdrawiam mieszkańców
~Mieszkaniec
2020-02-23 06:20:36
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 1
Nowy sołtys chodzisz coś robi może tego nie widać ale coś robi dla mieszkańców i nawet jeśli nie mieszka we wsi to i tak jest dużo lepszy od pani Janiny i jej koleżanki niech przestaną jej tak bronić bo to się robi śmieszne. Tyle lat była sołtysem i tyle dobrego sobie przypisała ale nic nie zrobiła sama. Lechu zapomniałeś już jak parę lat temu twoja mamuśka organizowała festyny dla dzieci a całą zasługę przypisywała sobie pani sołtys?? A najlepszym tego dowodem był jej samodzielny festyn gdzie pojawiło się 2 sprzedawców i nic więcej.
~Pawlak
2020-02-23 01:52:14
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 0
O proszę przy okazji poszukiwań sołtysa to i nasz Pan radny się odnalazł, i to z niesamowitą opowieścią o nieustających telefonach w sprawie zebrań wiejskich. Przypominam że na ostatnim zebraniu były duże problemy z uzyskaniem minimalnej liczby mieszkańców by to zebranie mogło się odbyć ,, tak ludzie walili drzwiami i oknami''. Wygląda na to że sensacyjne doniesienia Pana radnego mają tyle wspólnego z prawdą co jego twierdzenia o całkowitej niewiedzy w temacie powstającego masztu GSM na jego prywatnej działce tuż pod oknami sąsiadów z Siemianic. Byłej Pani sołtys przypominam że jest czas w życiu kiedy na scenę się wchodzi i jest czas kiedy ze sceny trzeba zejść, w jakim stylu się z niej schodzi swiadczy o klasie człowieka.
~Obornicki Obserwator z WL
2020-02-22 18:36:05
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 0
Panie Jacku proszę zobaczyć, że Pana koleżanka po fachu była sołtys sąsiedniej wsi też nie mieszkała we wsi w której sołtysowała. Była bardzo dobrym sołtysem mimo iż mieszkała w gminie Wołów. Trzymamy za Pana kciuki
~Lechu
2020-02-22 14:21:52
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 0
Dziwna sytuacja w naszej Osoli, Sołtys którego nie ma :-) pan Jacek stara się aby coś zrobić ale faktycznie nie mieszka we wsi co go dysfalfikuje z pełnienia funkcji gospodarza wsi. Wstyd ale taka gmina wiele moznabyloby pisać
~Autsajder
2020-02-22 05:31:22
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 1
Śmiać mi się chce z Was wszystkich! Gorzej jak dzieci (nie obrażając dzieci) wybraliście sołtysa którego gówno obchodzi nasza wioska, bo wcale w niej nie mieszka (śmiech) kurde, nie jeszcze raz (śmiech) (...)Gratuluję wyborcom przez takich jak Wy mamy taki a nie inny kraj!!! widzę co dzieje się w innych wsiach nasza była jest i będzie zacofana nie przez sołtysa tylko takich śmiesznych ludzi jak Wy, siedzicie pierdzicie w stołki a robić jak nie było komu tak nie ma, zamiast cieszyć się nagą popularnością w necie zastanów się jeden z drugą co zrobiliście by by było lepiej, powiem Wam żebyście nie musieli długo myśleć bo pewnie to dla Was za trudne haha NIC! Najlepiej wydrapcie sobie oczy i języki nawzajem tylko to potrafi Polski naród! Pozdro dla sołtysa widmo!
~Osolanin
2020-02-21 21:47:59
z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
Ocena: 1
Ludzie kochani a dlaczego tak się kłócicie? Przeciesz to może wyglądać na misternie zaplanowany plan czyszby dnego i pierwszego eszkańca ??Tylko po to alby już za kilka miesioncóuf {w lipcu albo sierpniu } miał powrócić w blasku i chwale pierwszy sarbnik, sekretaża ipszeowdniczący jednoosobistego stowarzyszeniowa?.Czy uratuje ŁoN całą sytuacje i wybawi fszystkich i świetlice ocali? Otfoży przedszkole, projekt zrealizuje i będzie poprfnie?/ Jak za dafnyh czasów? albo no czy fundnie to ta fundacja ta od kapliczek ? - wiecie, pamiętacie?. * pe.es W tej opowieści objawi się jeszcze Dama? "pierwsza" Dama? * *uwaga, cały komentarz jest wytworem fantazji albo przepowiedni.
~Mieszkanka zza torów.
2020-02-21 08:47:24
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 6
Ludzie kochani. Moim zdaniem nie ważne jest czy sołtys mieszka w Osoli tylko liczy się co dla naszej pięknej Osoli zrobi. Czyż nie tak? Dajmy spokój człowiekowi niech się wykarze. A ocenimy jego pracę podczas następnych wyborów. Pani Jasiu dziekujemy za sołtysowanie przez ponad 36 lat ,czas na emeryturę. tyle w temacie.
~Mieszkaniec
2020-02-21 00:26:05
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 2
Jak czytam za co sołtys bierze kasę i jakie to niby refundacje otrzymuje to ogarnia mnie pusty śmiech. Ludzie poczytajcie sobie Statut Sołectwa i Uchwałę Rady Gminy w sprawie diet dla sołtysów, nie ośmieszajcie się pisząc te bzdury! Dziwne jest również wielkie oburzenie piszących na sołtysa że śmie brać dietę, ale już to że poprzednia Pani sołtys brała przez lata kasę od rodziców dzieci z przedszkola nigdzie jej nie księgując i nie rozliczając się z niej przed nikim nikogo nie dziwi. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ............ !
~xXx
2020-02-20 18:46:22
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 6
BYŁA Pani Sołtys, niech lepiej się zajmie sobą i odpoczynkiem, w końcu przebywa na emeryturze bądź rencie. Wstyd żeby nasyłać radio i radnego z innej miejscowości na swojego nastepce. 36 lat miała na realizację swoich fantazji dotyczacych Osoli. Gratuluje odwagi wypowiadając się w tym artykule ,co dowodzi temu kto rozpowszechnia wszystkie plotki i pomówienia. I dziękujemy BYŁEJ Pani Sołtys za negatywną reklamę naszej wsi, BRAWO TY!!!
~Tabliczka sołtysa
2020-02-20 10:24:53
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 0
Niestety sprawdzają się najczarniejsze scenariusze, pan Sołtys na zebraniu powiedział nieprawdę, wujek też skłamał, a wszystko potwierdził majestatem urzędu sekretarz gminy Leszek Pawlak, pozwalając na dopuszczenie p. Lewandowskiego do wyborów - ciekawe skąd wiedział, że mieszka w Osoli? Zobaczcie na stronie gminy protokół z wyborów sołtysa. Niedopełnienie obowiązków to mało powiedziane, czy ktoś za to odpowie? U nas mówią, że sołtys powiesił tabliczkę na świetlicy i zamierza odkupić budynek od gminy za grosze. Dlaczego za grosze? Bo nie ogrzewany szybko popadnie w ruinę i wtedy sołtys "uratuje" budynek wiejski i może wtedy w nim zamieszka, albo rozwinie swój biznes. Musimy pamiętać, że to brat burmistrza Żmigrodu, więc wszystko jest możliwe:(. Pieniądze gminne dla sołtysa to też nie pensja, a refundacja kosztów m. innymi za sprzątanie pomieszczeń używanych do przyjmowania mieszkańców czy np. energii elektrycznej, albo chociaż za poświęcony mieszkańcom czas. A za co sołtys Osoli, mieszkający w Skokowej, teraz bierze kasę?
~Sąsiad
2020-02-19 19:26:26
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 4
Czytając te wpisy.Jedno można powiedzieć dlaczego była sołtys nie może pogodzić się z przegraną , miała swoje 5 minut. Ale tam chyba chodzi o odcięcie od kasy .
~FAKTY I PRAWO
2020-02-19 17:50:54
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 2
Drodzy i nawiedzeni dyskutanci, poznajcie przepisy prawa i fakty, dopiero wtedy zabierajcie głos: 1. Wyboru sołtysa w Polsce można dokonać tylko spośród mieszkańców danego sołectwa. Wasz sołtys mieszka w innej miejscowości, o czym WSZYSCY doskonale wiedzą i nabierają wody w usta..... 2. Sołtys nie działa samodzielnie, a rada sołecka jest tylko organem doradczym. Decyzje dotyczące spraw sołectwa podejmuje w formie uchwały TYLKO zebranie wiejskie, zapisane w protokole. Potem uchwały muszą być przesłane do gminy, która może je uchylić, jeśli se niezgodne z prawem. Zatem wypowiedzenie przez niego umowy stowarzyszeniu jest samowolne i bezprawne. Tutaj rola urzędników, np. pana sekretarza i burmistrza, którzy muszą o tym wiedzieć, żeby mu to uświadomić. 3.O ile mi wiadomo, każdy sołtys pobiera zryczałtowaną dietę za pełnienie tejże funkcji, z tytułu ponoszonych kosztów (telefony, dojazd w sprawach urzędowych w gminie itd). Gmina wypłaca sołtysom także prowizję od dostarczonych nakazów płatniczych na podatek i wypłaca prowizję za zbierane przez niego podatki. W ubiegłym roku na Fb nowy sołtys informował, że nie będzie zbierał podatków. Co na to mieszkańcy, czy sołtys właściwie wykonuje swoją funkcję? Jakie koszty refunduje mu gmina, skoro on nie użycza swojego mieszkania na cele biurowe, nie przyjmuje interesantów, pojawia się i znika? 4. Nie wiadomo, w jaki sposób skontaktować się z nim, bo na budynku świetlicy jedynie wisi tabliczka, nie ma żadnej informacji (harmonogramu dyżurów, numeru telefonu itp.). Informacje sołtysa i rady sołeckiej zamieszczane na Fb są tylko dla młodych, a co maja począć starsi mieszkańcy? 5. Może sam zainteresowany wypowie się tutaj? Czekam z niecierpliwością.......
~Mieszkaniec
2020-02-19 16:03:54
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 3
W tym wszystkim nie chodzi o przedszkole, dobro dzieci tylko o to że była Pani Sołtys została odsunięta od pieniedzy z funduszu sołeckiego, oraz pieniędzy przekazywanych na rzecz przedszkola której nikt przez wiele lat nie rozliczał i nie wiadomo gdzie się podziały. Po drugie przez 36 lat kadencji zostało zrobione wielkie ogromne nic, także była Pani Sołtys wypowiadając się w jakichkolwiek wywiadach robi z siebie tylko pośmiewisko. To już pora pogodzić się z przegraną dać sobie spokój a nie za wszelką cenę co chwilę uderzać w nowego Sołtysa i wytykać go palcami że w ciągu roku zrobił wiecej niż była sołtys przez tyle lat... Wybory były przeprowadzone zgodnie z prawem, mieszkańcy po prostu mieli dosyć że wioska stoi w miejscu dlatego wybrali nowego Sołtysa który chce i robi coś dla wioski.
~Mieszkaniec
2020-02-19 14:33:29
z adresu IP: (62.233.xxx.xxx)
Ocena: 0
Pan radny D.S powinien zająć się sprawami swojej wsi, a nie siać nienawiść między mieszkańcami Osoli pomagając tym samym byłej Pani Sołtys.
~Osolanin
2020-02-19 12:57:36
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 5
Nie zrozumiem dlaczego wszyscy udają, że jest super jak nie jest. Sołtys faktycznie nie miszka w Osoli. W swietlicy wcale nie ma go nawet w wyznaczone dni. Wszystko załatwia przez telefon...a to przecież nie taki owinien być kontakt soltysa z mieszkańcami. Przedszkole, ktorego juz nie ma to bylo jedno z lepszych działań jakie tu podjęto i wcale nie z kieszeni mieszkańców. A wypisywanie, że w rok zostalo tu więcej zrobione niz przez 36 lat, to raczej chyba ktoś tu nie mieszka i nie widzi. Porownajcie Osole sprzed lat z obecną i dopiero oceniajcie. A w minionym roku poza likwidacją przedszkola trudno zauważyć wielkie dokonania nowego Sołtysa. A jak nim został to lepiej to przemilczec.
~Z okolicy
2020-02-19 10:21:01
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 0
Pan Lewandowski przegrał wybory na Radnego Gminy i chciał chyba osłodzić sobie tą przegraną zostając Sołtysem (wykorzystując obecne sprzeczki pomiędzy PRAWDZIWYMI mieszkańcami). Jednak jeśli nie mieszka w Osoli niech się nie ośmiesza i odda to stanowisko komuś naprawdę związanemu z tym całym otoczeniem. Mieszkańcy Osoli nie powinni być manipulowani, urządzenie festynu czy plac zabaw bez ogrodzenia to nie wszystko.
~Mieszkanka
2020-02-18 22:37:48
z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
Ocena: -3
dlaczego nie zwracacie uwagi na dzieci tylko na swoje animozje? pierwszy raz "widze" sołtysa który nie mieszka na wsi i zamyka wiejskie przedszkole
~Mieszkanka
2020-02-18 21:15:42
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 3
Pani Janeczko nadal nie pogodziła się z przegraną w wyborach na sołtysa? Proszę spojrzeć prawdzie w oczy, tyle lat Pani zarządzała i nic, a nic się nie zmieniło. Radzę dać spokój i nie siać pomówień, czas dać młodym realizować swoje pomysły. W tym momencie była Pani Sołtys robi pośmiewisko z mieszkańców tej wsi. Żenada.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.