„Secesja w metalu” od wtorku w Muzeum Narodowym

PAP, Radio Wrocław, d | Utworzono: 2020-02-18 12:55
A|A|A

(fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu)

Jak wyjaśnił kurator wystawy, Jacek Witecki, zapowiedzi secesji pojawiły się w Anglii w latach 70. i 80. XIX w., do innych krajów europejskich styl przeniknął około 1890 roku, natomiast jego rozkwit przypadł na lata 1892–1902. - Secesja była stylem totalnym, który programowo objąć miał nie tylko malarstwo czy architekturę, ale też szeroko pojmowaną sztukę użytkową, wprowadzając kategorię wzornictwa przemysłowego. Zastawy stołowe, wyposażenie wnętrz i przedmioty dekoracyjne miały trafić do domów średniozamożnej klasy średniej, kusząc nabywców niezwykłym wyglądem i niewysoką ceną – tłumaczył kurator.

Wśród 40 przedmiotów prezentowanych na wystawie znalazły się wazony, tacki na wizytówki, pucharki, dzbanki, pudełko na biżuterię, czy zegar. Zabytki zostały wykonane z cyny, brązu, mosiądzu w latach 1898-1910.

Witecki zwrócił uwagę, że seryjnie wytwarzane wyroby były efektem pracy wybitnych artystów-projektantów zatrudnionych przez duże firmy specjalizujące się zwłaszcza w technice obróbki metali. - Nowe, opatentowane stopy umożliwiały tworzenie trwałych przedmiotów o atrakcyjnym wyglądzie, konkurując skutecznie ze szlachetnymi metalami jak srebro i złoto – zauważył kurator.

Na wystawie będzie można zobaczyć prace takich artystów jak Hugo Leven, Theo Blum, Friedrich Adler czy Ernest Sanglan, pracujących dla znanych europejskich wytwórni - J.P. Kayser und Sohn, Orivit lub WMF. Kameralną wystawę „Secesja w metalu” będzie można oglądać w Muzeum Narodowym do 19 kwietnia.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama