Józef Pinior skazany na 1,5 roku więzienia

Beata Makowska, jk, MaM, PAP | Utworzono: 2020-02-28 08:48 | Zmodyfikowano: 2020-02-28 09:31
A|A|A

(fot. Beata Makowska)

Po godz. 9 sąd ogłosił wyrok w sprawie Józefa Piniora - działacza opozycji, jednego z liderów dolnośląskiej Solidarności. Były senator został oskarżony o przyjęcie łapówek od przedsiębiorców w zamian za pomoc w załatwieniu ich spraw w resortach środowiska i infrastruktury.

Józef Pinior oraz jego asystent - Jarosław Wardęga usłyszeli wyrok 1,5 roku bezwzględnego więzienia. Oprócz tego będą musieli zapłacić grzywnę po 5 tys. złotych każdy. Dziś skazanych zostało też 3 biznesmenów, którym Pinior miał załatwić pomyślne decyzje w dwóch ministerstwach. Przedsiębiorcy zostali skazani na rok i na 10 miesięcy więzienia. Przypomnijmy - chodziło o budowę galerii handlowej w Jeleniej Górze oraz o kopalnię w Lądku Zdroju. Pinior miał przyjąć odpowiednio 40 i 6 tysięcy złotych łapówki w zamian za pomoc w tych przedsięwzięciach.

Były senator nie przyznaje się do winy i mówi, że sprawa ma charakter polityczny. - Sąd nie wziął pod uwagę zeznań świadków. Żyjemy w takich czasów, że to CBA pisze scenariusze wyroków - mówił po ogłoszeniu wyroku Józef Pinior:

Głównym dowodem były nagrania rozmów telefonicznych byłego senatora i jego asystenta. Pinior twierdził, ze zostały zmanipulowane, a akt oskarżenia nazwał politycznym atakiem. Na taki komentarz ostro zareagował prokurator Roch Waszak:

Sędzia Marek Górny w uzasadnieniu wyroku mówił, że sąd nie miał żadnych wątpliwości co do winy oskarżonych:

Dzisiejsze wyroki nie są prawomocne. Są niższe niż te, których domagał się oskarżyciel - prokuratura wnioskowała o 3,5 roku więzienia dla Józefa Piniora i Jarosława Wardęgi. Obie strony nie wykluczają apelacji.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Oczumiełow
2020-03-02 22:02:06
z adresu IP: (188.121.xxx.xxx)
Ocena: 4
Teraz za jego kumpla Władeczka /kolejny solidarnościowy autorytet moralny/powinni się zabrać.
~Wolne Sądy
2020-02-29 11:22:01
z adresu IP: (89.151.xxx.xxx)
Ocena: 8
Zapowiadają odwołanie. Może druga instancja podniesie wysokość do 3,5 roku. Takiego wyroku oczekiwała prokuratura.
~Andrzej 64
2020-02-28 16:06:48
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 218
Dla mnie to żaden autorytet tak ja Bolek ,Władziu,i Balcerowicz to jedna banda która okradała własną ojczyznę mając gdzieś prawo i ludzi którzy z dnia na dzień zostali pozbawieni samych sobie i dlatego nie tylko dla niego powinno znaleźć się miejsce w celi na wiele lat i żeby zapieprzali w więzieniu aby zwrócić co ukradli
~jaś fasola
2020-02-28 15:15:39
z adresu IP: (87.206.xxx.xxx)
Ocena: 214
Czasy 3 RP to same: cytat "k...y i złodzieje", jak to śpiewał zespół Lady Pank. Tak plujecie na PiS, to zapytajcie towarzyszy z 3 RP, gdzie poszły pieniądze z afery FOZZ? Ile biznesów powstało dzięki tym ukradzionym pieniądzom? Ile pieniędzy ukradła w Polsce fundacja ProCivili, kto za nią stał: ludzie z PO..., itd., itd... Może w końcu zacznie być normalnie, że łamanie prawa będzie egzekwowane. Wiem, że towarzyszom z PO i SLD to się w głowie nie mieści, tyle lat kradliśmy, a teraz szok!
~Pewnki
2020-02-28 11:20:40
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -220
No i trolle pisiorowskie mają pożywkę. To nie przypadek, że w piątek ogłoszono wyrok, aby tvpis mogła ujadać na Piniora przez cały weekend
~Karkonosz
2020-02-28 10:55:01
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 214
Józek Pinior stał w jednym szeregu z Frasyniukiem a także z fioletowymi ludzikami nadzwyczajnej kasty. A tu taka niespodzianka. Wyrok 1,5 roku więzienia dla łapownika. PS. Ciekawe ile czeka Tomusia Kopertfilda za szantażowanie pacjentów i ich rodziny. Totalna targowica POlszewicka zacznie ujadać. Media głównego ścieku stoją przed ogromem pracy. Jak opluć sędziego z nadzwyczajnej kasty, którą tak bardzo wspierają.
~Uwierzę
2020-02-28 10:43:51
z adresu IP: (37.249.xxx.xxx)
Ocena: 216
Jak go zobaczymy w celi .
~tutu
2020-02-28 10:38:58
z adresu IP: (45.11.xxx.xxx)
Ocena: -212
za 40koła oskarżyciel żadał więzienia na 3,5 roku ?!? a Kurskiego za 2mld które znowu przerąbie w TV "publicznej" to na ile wsadzą ?
~wyborca
2020-02-28 10:38:23
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 210
Uczciwy za Solidarności, ubabrany za PO.
~Wrocek
2020-02-28 10:01:11
z adresu IP: (83.15.xxx.xxx)
Ocena: 208
To czyje w końcu są te sądy ? Bo już się pogubiłem. Przecież według Grzesia z PO Józek P. to człowiek kryształ. To Go kumple nie uniewinnili ? Co się stało ? Widać już jest koniec "państwa prawa" jak Naszych sadzają.
~Prawy i sprawiedliwy
2020-02-28 09:49:36
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: -212
Jak będzie zmiana władzy to i tego karakana z nowogrodzkiej posadzą, a jest za co. Nic nie trwa wiecznie.
~Stefcio
2020-02-28 09:14:03
z adresu IP: (89.151.xxx.xxx)
Ocena: -202
Rewolucja zjada swoje dzieci
~Bajt
2020-02-28 09:02:59
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 12
Do więzienia łapówkarza!
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.