W Instytucie Grotowskiego powstanie spektakl na podstawie opowieści z czasów pandemii koronawirusa

km | Utworzono: 2020-04-01 17:16
A|A|A

Fot. Creative Commons 0

Autorzy projektu Krzysztof Kopka i Jakub Tabisz zwracają uwagę, że w obliczu pandemii przed teatrem dokumentalnym stoi wyzwanie, polegające na tym, żeby rozmawiać i dokumentować. "Każdy ma historię do opowiedzenia. Nieważne, czy jest na pierwszej linii frontu w szpitalu, przebywa w izolacji, chodzi codziennie do pracy czy opiekuje się dzieckiem w domu" - tłumaczą. Pomysłodawcy projektu chcą uchwycić towarzyszące ludziom w czasie pandemii emocje i pokazać je z różnych perspektyw na teatralnej scenie.
Na profilu "Teatru na faktach" na Facebooku będzie można śledzić postępy prac, oglądać fragmenty rozmów i relacje. Na podstawie zebranych materiałów z rozmów zostanie skonstruowany scenariusz spektaklu.
Osoby, które chciałyby podzielić się swoją historią mogą skontaktować się poprzez Facebooka lub mailowo z Instytutem Grotowskiego. Po ustaleniu terminu przeprowadzane będą rozmowy online przez uczestników "Teatru na faktach": reżyserów, aktorów i badaczy. "Nie będą to typowe dziennikarskie wywiady, ale rozmowy o nas, o obecnej sytuacji, o strachu, o nadziei, o wszystkim, co przyjdzie rozmawiającym do głowy. W tym projekcie nie ma złych tematów, nie ma złych pytań i nie ma złych odpowiedzi" - podkreślają twórcy. "Teatr na faktach" to projekt realizowany w Instytucie Grotowskiego od października 2018 roku. W lutym 2019 roku odbył się pierwszy przegląd spektakli dokumentalnych, a w czerwcu "Noc na faktach", czyli maraton teatralnego dokumentu. Do marca 2020 roku powstało 15 spektakli. Teatr tworzą reżyserzy, aktorzy i producenci z całej Polski. (PAP)

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama